nowosci

Archiwum Biżuterii

Srebrna brosza art deco z diamentami starego szlifu - 2 CT - lata 20. XX w.

Srebrna brosza art deco z diamentami starego szlifu  - 2 CT -  lata 20. XX w.

sprzedany.png

 

 

BROSZA SREBRNA Z BRYLANTAMI I DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU

2 CT

ART DECO, LATA 20. XX W.

 

Okazała brosza wykonana w srebrze pr. 0,750.

Czas powstania/pochodzenie - okres międzywojenny XX w., początek lat 20-tych.

Okres i styl art deco, prawdopodobnie Austria.

 

Zdobienie - diamenty w szlifach starych brylantowych o wymiarach - 4,0 mm i 3,2 mm do 2,9 mm - masa łączna 0,45 ct oraz 153 diamenty w szlifach rozet i rautów.

Masa łączna szacowana w oprawach - min. 2 ct.

Barwa/czystość - H-I/SI.

 

Brylanty w oprawach cargowych, diamenty w kornach, zdobienie millegrainem i drobnym perełkowaniem na brzegach poszczególnych elementów, co doskonale eksponuje diamentowy blask, szczególnie, iż srebro jest w kontrastującej patynie.

 

Masa broszy - 9,640 grama.

Wymiary - 5,8 cm długości x 2,8 cm szerokości pośrodku.

Stan zachowania - bardzo dobry, zarówno diamenty, jak i całość ażurowej konstrukcji w pięknym stanie, bez uszkodzeń, ubytków, sprawne oryginalne zapięcie. Kamienie bez wtórnych uzupełnień.

 

Katalogowa klasyka art deco - w formie, precyzji wykonania, designie i kamieniach, choć rzadko spotykana w srebrze. Zachwyca szczególnie przestrzenna, geometryzująca forma całości z dominantą symetrii, tak ulubioną przez projektantów tego okresu.

 

Całość doskonale wyważona w kompozycji i subtelna, mimo tak okazałych gabarytów urzeka finezją i lekkością formy, z zachowaniem charakterystycznej dla klasy art deco funkcjonalności połączonej z elegancją i wyrafinowaniem.