nowosci

Archiwum Biżuterii

Unikalny naszyjnik art deco typu négligée - onyks i perły - Wiedeń, ok. 1920.

Unikalny naszyjnik art deco typu négligée - onyks i perły - Wiedeń, ok. 1920.

sprzedany.png

 UNIKALNY NASZYJNIK Z ONYKSAMI I PERŁAMI,

WIEDEŃ, OK. 1920.

 

 Naszyjnik  typu "négligée" to typ łańcuszka,  na którym zawieszony jest element, z którego zwisają dwie ozdoby, często w kształcie kropelek, zawieszone zazwyczaj na nierównych długościach. Wisiorki te były modną ozdobą w epoce edwardiańskiej. Noszono je na co dzień, ponieważ były skromniejsze niż inne naszyjniki bogato wysadzane drogimi kamieniami. Tutaj zazwyczaj kamień jest niewielki, a oprawa mniejsza i bardziej skromna.

 Istnieją przeróżne wersje tego typu naszyjników, a przykładem bardzo rzadkiego w tym typie jest ten naszyjnik z onyksami i perłami.

 

Czas powstania/pochodzenie - początek XX w., ok. 1920, Wiedeń.

Ocechowanie - urzędowe historyczne punce probiercze z okresu 1872-1922 z cechą kontrolną Wiednia; punce bite na konstrukcji elementów podwieszanych, koluszku łańcuszka i zapięciu łańcuszka.

 

Zdobienie - forma tego négligée wpisuje się już w estetykę początkowego okresu art decoratifs wczesnych lat 20., gdzie geometria formy doskonale współgra ze świetnie dobranymi onyksami łączącymi w sobie czarną warstwę dolną i białą warstwę górną. Daje to tak pożądany wówczas efekt kontrastowego zestawienia barw - białe i czarne, jednocześnie zaś kształty kamieni doskonale wpisują się w nowoczesną formę naszyjnika.

 Subtelności dodają trzy naturalne perełki.

 

Masa naszyjnika - 12,48 g.

Wymiary - onyks okrągły 2 cm, owalne 1,2-1,1 cm, długość całego naszyjnika - 47 cm, podwieszane wisiorki - 4,5 cm, 3,5 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, wyjątkowo piękny i oryginalny.