nowosci

Archiwum Biżuterii

XIX w. brosza z koralami i perełkami

XIX w. brosza z koralami i perełkami

sprzedany.png

XIX W. BROSZA Z KORALAMI SZLACHETNYMI I PEREŁKAMI

Brosza z końca XIX w., z okresu historyzmu, wykonana ręcznie w srebrze próby 0,750, złoconym.

Korale szlachetne, XIX w., CORALLIUM RUBRUM- o delikatnej łososiowo-różowawej barwie osadzono w szalenie urokliwej formie całości - wewnętrzna konstrukcja ze srebra złoconego w formie gałązki kwiatowej z trzema głębinowymi perełkami, z towarzyszącymi po bokach elementami w formie trójlistnej koniczynki. Całość okala koralowa korona.

Charakterystyczna dla epoki symbolika roślinna, tu wyrażona za pomocą korala.

Wymiary broszy - 3,3 cm x 2,8 cm. Masa - 4.37 grama.

Stan zachowania - idealny, proszę zerknąć na zbliżenia pod lupą, jak pięknie zachowane są korale i cała konstrukcja srebrna. Wszystkie korale i perełki oryginalne.

Szczególnie polecam z koralowymi bransoletkami z tego samego okresu - tworzą piękny, wdzięczny, z ogromnym czarem dawnej biżuterii i starego korala, komplet z epoki.

Estymacje tego typu XIX w. broszek są na takim poziomie: desabizuteria.pl/produkt2/244

Koral szlachetny - kwiat morza - czerwone złoto z Morza Śródziemnego.

Koral - z definicji jest to szkielet węglanowy koralowców. Wywodzi się od łacińskiej nazwy organizmów morskich z podgromady koralowców "corrallium", zamieszkujących ciepłe morza.

Jego pojedyncze gałązki zazwyczaj nie są większe niż 4 cm, choć potrafią osiągnąć nawet 40 cm. Koral może być porowaty, popękany i pełen małych dziurek.

Jego żywe kolory od wieków wzbudzały zachwyt. Od najdawniejszych czasów używano go do wyrobu ozdób, amuletów, stosowano jako tworzywo artystyczne, lekarstwo, a nawet środek płatniczy.

Koral czerwony znaleziono też wśród klejnotów zdobiących pewną sumeryjską boginię. Wielce cenili go Egipcjanie. Starożytni Izraelici przypisywali mu wartość porównywalną z wartością srebra i wybornego złota. Również Celtowie uważali go za drogocenny — przyozdabiali nim broń i końskie uzdy.

Dawni rzymscy rzemieślnicy robili z koralu amulety i naszyjniki, rzeźbili w nim postacie mitologiczne oraz różne elementy otaczającej rzeczywistości. Wyjątkową obfitością koralowych ozdób osobistego użytku w najróżniejszych stylach i kształtach wyróżnia się wiek XIX. Dużym wzięciem cieszą się wtedy komplety biżuterii, diademy, kolczyki, wisiorki, naszyjniki, kamee, broszki, bransolety. Dominują kształty kwiatów, liści, zwierząt, nie brak również motywów zaczerpniętych ze sztuki antycznej.

Szybko docenił je Tiffany tworząc w połączeniu z brylantami małe dzieła sztuki. Przepiękna biżuteria i rzeźby z koralu są świadectwem kunsztu jubilerskiego i są obecnie coraz bardziej doceniane i poszukiwane przez koneserów tematu, kolekcjonerów dawnej biżuterii, szczególnie ze względu na fakt szybko rosnących cen tego czerwonego złota - kwiatu morza.

KORAL - symbolizuje bogactwo, siłę i wysoki status społeczny.

Ma silne właściwości ochronne - od dawna naszyjniki z korali zawieszało się nad kołyskami noworodków, w celu ochrony przed "złym okiem". Uważano, że ochraniają właściciela przed demonami i pokusami.

Kamienie te często wybierane były przez osoby zajmujące się wróżbiarstwem. Koral obdarza osobę noszącą go mądrością i skromnością. Redukuje lęki, stresy i sprzyja stabilnemu życiu rodzinnemu. Koral wzmaga witalność, odwagę i sprzyja urzeczywistnianiu zamierzeń. Jest także pomocny przy rozwijaniu zdolności dyplomatycznych.
Ma działanie wyciszające zbyt rozbudzone emocje, działa harmonizująco i zapobiega zmęczeniu.

Korale poświęcano bogini Wenus, gdyż miały pobudzać uczucie miłości, zapewniając jednocześnie spokój i równowagę. Koral rozwija intuicję i wyobraźnię, sprzyja wizualizacji. Ma działanie ochronne - strzeże przed złymi energiami.