nowosci

Archiwum Biżuterii

XIX w. demi parure w etui - złoto i perełki, 1891-1901

XIX w. demi parure w etui - złoto i  perełki, 1891-1901

sprzedany.png

XIX W. DEMI PARURE W ETUI - ZŁOTO I PEREŁKI, 1891- 1901, RARE

 

W II połowie XIX w. szczególne miejsce  w historii biżuterii zajmuje styl tzw. archeologiczno-historyczny.  Po wystawie Swiatowej w Londynie w 1862 r., zapanowała moda na biżuterię inspirowaną znaleziskami archeologicznymi . Wzorowano się na antyku zarówno pod względem formy jak i technik złotniczych, widzimy szczególne inspiracje złotnictwem etruskim i hellenistycznym. Popularność antykizujących motywów  i ten nurt,  mniej lub bardziej przetworzone motywy antykizujące oraz charakterystyczne dla tego stylu formy i  techniki zdobienia (filigran, granulacja, złocenie dukatowane) utrzymały się do końca XIX wieku. Więcej - Epoki i style w bizuterii.

 

Katalogowy przykład stylu archeologiczno-historycznego stanowi ten unikalny komplet zachowany w oryginalnym etui, ocechowany  puncami probierczymi Austro-Węgier z okresu 1891-1901 (złoto próby 0,585, kryte dodatkowo dukatem)  - jest to cecha wwozowa, na importy - identyczną -  tylko broszę znajdą Państwo na ekspozycji w Muzeum Okręgowym w Koninie, z proweniencją rosyjską.

 

Całość zdobiona charakterystycznymi  dla tego  stylu  technikami -  cannetille (filigran, granulacja), dukat, formy nawiązujące do złotnictwa etruskiego, perły głębinowe i  hodowane.

Nutka XIX w. sentymentalizmu  w postaci perełki w formie serduszka na podwieszanym łańcuszku broszy. 

 

Masa kompletu - 7.120 grama, wymiary - brosza:  5,5 cm długości x 1 cm szerokości. Kolczyki - 2,8 cm długości x 1 cm szerokości, odwrocia zamknięte.

 

Stan zachowania - idealny, konstrukcja całości w doskonałym stanie, zdobienia także, oryginalne zapięcia, etui.

 

Demi parure klasy muzealnej stanowiące doskonale dobrany komplet z epoki z angielską bransoletką w tym samym stylu,  które dedykuję koneserom tematu - zdecydowany rarytas każdej  kolekcji antykwarycznej biżuterii - z duszą, historią, wyraźnym klimatem epoki i tak rzadko reprezentowanym  dzisiaj  stylem.

Komplet wykonany z najwyższą klasą sztuki złotniczej i doskonale wpisujący się w modny i lansowany obecnie, szczególnie przez Dolce & Gabbana,   antyczny złoty total look w biżuterii - tu w oryginale z epoki.