nowosci

Archiwum Biżuterii

XIX w. złota bransoleta ze szmaragdem - ok. 1860 - 80

XIX w. złota bransoleta ze szmaragdem  -  ok. 1860 - 80

sprzedany.png

BRANSOLETA ZŁOTA - II POŁOWA XIX W. -  ZE SZMARAGDEM - RARE 

 

Bransoleta z II połowy XIX w., ok. 1860-80, ręcznej roboty w złocie pr. 0,585, badanym.

Prezentuje dość rzadko obecny na rynku antykwarycznym XIX w. styl historyczny - modny od  lat 60-tych XIX w - realizm przedmiotowy.

Niezwykle popularne wtedy i awangardowe  stają się  motywy przedmiotowe  - paski, klamerki, guziki, wstążki,  mankiety, sprzączki,  frędzle, jak i niezwykle progresywne  "ozdoby techniczne", które paryski złotnik  Felix Duval rozwinął ok. 1865 r. i znalazł w Niemczech naśladowców. Wszystkie te motywy stosowano w naturalistycznej, nie stylizowanej formie.

 

Przykładem katalogowym tego właśnie stylu jest ta bransoleta wykonana w formie dwudzielnej obręczy z centralnym motywem owalnej klamry z przeciągniętym dwustronnie paskiem zdobionym - dzisiaj powiedzielibyśmy ćwiekami (!) - bardzo nowocześnie ujęty motyw jak na owe czasy - szczególnie w złocie,  bo tego typu ornamentyka przede wszystkim wykorzystywana była w ozdobach ze srebra.

 

O nowoczesności świadczy także szlif kamienia - nie owalna/ okrągła XIX w.  klasyka - lecz forma łezki w typowej oprawie, ozdobionej  także delikatnym filigranem.

 

Złoto dodatkowo dukatowane na całej powierzchni, klamra w kontrastowym odcieniu  lekko różowym.

 

Wymiary - owal  - 5,65 cm x  4,5 cm, front medalionu/klamry  - 3,2 x 2 cm, szerokość obręczy na obwodzie  -  1,8 cm

Szmaragd w oprawie 1,5 cm x 0,9 cm, masa  - 1,26 ct, barwa - piękna głęboka zieleń, doskonale wyeksponowana przez dukatowane złoto.

 

Masa bransolety - 27.370 grama.

 

Stan zachowania - bardzo dobry, jedynie na górnej  części klamry delikatne wgniecenie na krawędzi, niewidoczne w noszeniu, bez wpływu na klasę  wyrobu. Sprawny zamek z zabezpieczeniem.

 

Piękny przykład historycznej XIX w w. biżuterii,  w bardzo rzadko spotykanym dziś stylu - majstersztyk dawnego złotnictwa, ponadczasowy,  na tyle klasyczny i prosty, a  jednoczesnie wyrafinowany w takiej formie - że doskonale wpisuje się w dzisiejsze czasy i niezmiennie modny antyczny złoty total look w biżuterii.

Moje szczególne rekomendacje koneserom tematu - zdecydowany  unique, wyjątkowej, oryginalnej urody. 

 

Certyfikat  biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/   jest dołączony do zakupu.