nowosci

Archiwum Biżuterii

XIX/XX w. pierścień z 14 ct ametystem i diamentami

XIX/XX w. pierścień z 14 ct ametystem i diamentami

sprzedany.png

ZŁOTO-SREBRNY PIERŚCIEŃ Z PRZEŁOMU XIX/XX W Z AMETYSTEM 14 CT I DIAMENTAMI - RARE

 

Wspaniały  okaz pierścionka  z przełomu XIX/XX w., prawdopodobnie Francja, wykonanego w całości ręcznie w złocie próby 18k (0,750), oraz srebrze.

 

Ulubiony kamień epoki - ametyst -  w delikatnej srebrnej oprawie,  zdobionej grawerunkiem,  jest doskonale wyeksponowany  w takiej formie - centralnie  praktycznie niewidoczna oprawa trzymająca kamień, zdobiona naturalnymi diamentami w szlifach starych rautów -  12 naturalnych diamentów o masie łącznej 0,18 ct, bieli - I (Top Crystal+), czystośc SI do P.

 

Tak oszczędna, subtelna oprawa  wydobywa całe piękno ametystu - 

kamień ma wymiary 20 mm x  14,7 mm  i  wysokość   9,65 mm;   masa  14 karatów.

Szlif stary fasetowy na owalu,  czysty, klarowny, doskonale zachowany o równomiernej idealnej barwie. Naturalny ametyst, jakich dzisiaj już nie ma - prawdziwy, oryginalny, nie modyfikowany, nie ulepszany  - żadnej ingerencji, jakie mają miejsce we wszystkich wspołczesnych kamieniach kolorowych.

Masa pierścienia - 9.740 grama, wymiary front -  2 cm x 1,8 cm,  rozmiar jubilerski - 16, 5  (średnica wewnątrz szyny 17,79 mm).

Stan zachowania - bardzo dobry, zważywszy na taki wiek jest wyśmienity -  pięknie zachowany zarówno ametyst, jak i cała konstrukcja pierścienia.

 

Egzemplarz jednostkowy, katalogowy przykład dawnego kunsztu złotniczego najwyższej miary - pięknie zdobiona biza, szyna pierścionka - i doskonały projekt całości. Pierścień wyjatkowy - z duszą i historią, a także magią ametystowego piękna.

Koneserom tematu, miłośniczkom nie tylko ametystów, ale i czaru, i nieprzemijającego piękna biżuterii dawnej dedykuję ten egzemplarz.

 

Pierścionek z ekspertyzą biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Ametyst - od starożytności ceniony przez Egipcjan, Greków, Rzymian. Sumerowie uważali, że ametyst to talizman, który wzbudza w obdarowywanym uczucie miłości do ofiarodawcy. I to przekonanie trwa do dnia dzisiejszego.

 

AMETYST - jego nazwa pochodzi od greckiego słowa „amethysos”, czyli w polskim tłumaczeniu „trzeźwy”. Starożytni Grecy pili bowiem wino z ametystowych kielichów, które wypełnione czystą wodą nadawały jej barwę prawdziwego wina. Niektórzy z tych bardziej wstrzemięźliwych Greków korzystali z tego - zamiast wina pili wodę. Inni uważali, iż ametystowe naczynie chroni przed skutkami nadmiernego spożycia  trunków.  Do dziś ametyst uznawany jest za kamień trzeźwości.

 

Ametyst nazywany jest „kamieniem harmonii i relaksu”.

 

Przywraca równowagę osobom podatnym na stres, przynosi spokój i uwolnienie umysłu od negatywnych myśli. Pomaga radzić sobie z emocjami, dodaje cierpliwości, uwalnia od codziennego zmęczenia i problemów.

 

Ametystowi przypisuje się także pomoc przy łagodzeniu konfliktów w życiu osobistym i zawodowym, a także oczyszczania miejsc, gdzie długo przebywamy (biur, domów, sklepów) z nagromadzonej tam, z różnych źródeł, negatywnej energii. Dotyczy to także sfery życia seksualnego - również w tym obszarze dzięki częstym kontaktom z energią Ametystu możemy wykazywać się większą fantazją, a w konsekwencji dawać i otrzymywać więcej satysfakcji.

 

W przeszłości ametyst był ulubionym kamieniem dostojników kościelnych.

 

 Purpura przez stulecia uznawana była za kolor królewski, dlatego jest zrozumiałe, dlaczego od wieków jest pożądanym klejnotem.

 

Leonardo da Vinci wspominał, że ametyst ma moc odpędzania grzesznych myśli i zwiększa jasność umysłu. Ponieważ  ametystowi przypisywano działanie umacniania celibatu i pobożności, był od średniowiecza ważnym kamieniem ozdobnym kościoła katolickiego.

 

 Ametyst był nazywany kamieniem biskupim - niektórzy biskupi noszą pierścienie z ametystem po dziś. Jest wymieniany jako jeden z kamieni pektorału Aarona (Wj 28:19; Wj 39:12). W Apokalipsie Św. Jana stanowi ozdobę dwunastej warstwy fundamentu niebieskiego Jeruzalem (Ap 21:20). [wiki].

 

Ametysty znajdują się wśród brytyjskich klejnotów królewskich. Caryca Katarzyna Wielka wysyłała na Ural tysiące robotników w poszukiwaniu kamieni najwyższej jakości, stąd też pochodzi określenie “syberyjska jakość”.