nowosci

Archiwum Biżuterii

Złota bransoleta z brylantem starego szlifu i perłami głębinowymi - Francja, XIX w.

Złota bransoleta z brylantem starego szlifu i perłami głębinowymi - Francja, XIX w.

sprzedany.png

ZŁOTA BRANSOLETA Z DIAMENTAMI I PEREŁKAMI GŁĘBINOWYMI

FRANCJA XIX W.

 

Naturalistyczno-realistyczne motywy zdominowały formy  biżuterii II połowy XIX w. W katalogu wystawowym wiedeńskiej wystawy światowej w 1873 roku królują ozdoby z  kwiatami, splotami, sprzączkami.

W związku z tzw. neorealizmem,  od lat 70-tych XIX w. modne stają się także motywy przedmiotowe (realizm przedmiotowy) - paski, klamerki, guziki, wstążki, sprzączki, frędzle, jak i niezwykle progresywne techniczne ozdoby, które paryski złotnik Felix Duval rozwinął w latach 70-tych XIX w.  i znalazł w Niemczech naśladowców. Wszystkie te motywy stosowano w naturalistycznej, nie stylizowanej formie.

 

Przykładem katalogowym niech będzie ta bransoleta w formie paska z klamrą,  wykonana w latach 70/80-tych XIX w. w złocie próby 0,750.

 

Pochodzenie - Francja, komplet cech probierczych na zapięciu - "języczku" bransolety, punce stosowane od roku 1878  - cecha rzadka, na eksporty /głowa Merkurego/,  gwarantowane minimum 0,750. Lutowie metalowe. 

 

Zdobienie - diament naturalny w szlifie brylantowym starym 0,22 ct, H/SI oraz perełki głębinowe.

Granulacja, motyw paska i klamerki bez stylizacji. Trzy półobręcze bransolety łączone zawiaskami.

 

Na szczególną uwagę zasługuje także francuskie patentowe zamknięcie bransolety - podwójne, z możliwością regulacji rozmiaru, mocowane także na zawiasku.

 

Masa bransolety - 20.460 grama, wymiary - szerokość obręczy w miejscu klamry - 1,5 cm, na obwodzie - włączając granulki - 1,5 cm, średnica mierzona wewnątrz - 5,9 cm x 4,8 cm, na średni nadgarstek.

 

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny z epoki,  jedynie na obwodzie krawędzi w na poziomie zamka brak jednej  granulki, w noszeniu jest to zupełnie niewidoczne. Zważywszy na taki wiek, technikę wykonania jak i użytkowość waloru - stan jest wyśmienity.

 

Historyczny egzemplarz reprezentatywny dla stylu,  w którym egzemplarzy zachowało się do dzisiaj niewiele, zwłaszcza,  jeśli idzie o złote bransolety. Wykonany z klasą i kunsztem charakterystycznym dla dawnego złotnictwa francuskiego, zachwyca nowoczesnością  i oryginalnością  formy z zachowaniem klimatu epoki. 

 

Certyfikat  biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów jest dołączony do zakupu.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty