nowosci

Archiwum Biżuterii

Złota bransoleta z fabulitami - 1937/65

Złota bransoleta z fabulitami - 1937/65

sprzedany.png

ZŁOTA BRANSOLETA Z FABULITAMI, 1937-1965, RARE

 

Bransoleta  ręcznej roboty wykonana w złocie pr. 0,585, cechowanym - punce probiercze Węgier z okresu 1937-1965 - są to cechy wwozowe -  na importy, z fabulitami.

Kamienie te, zwane także -  diagem lub starilian, nie mające odpowiednika w przyrodzie,  zostały wytworzone w całkiem innych celach - jak się później okazało, ze względu na wysoki współczynnik załamania światła - 2,410 - bardzo podobny do diamentu (2,417) oraz wysoką dyspersję (0,190)  stanowiły one  jego doskonałą  - choć bardzo drogą  - imitację /obecnie koszt jednego kamienia tej wielkości to ok. 800 zł/.  Zalicza sie je do kamieni szlachetnych, form kubicznych. Bardzo rzadko spotykane.

 

Dlatego też znalazły się w tej unikalnej bransolecie - prezentującej bardzo wysoki kunszt dawnego złotnictwa. Bransoleta składa się z ruchomych ogniw repusowanych i cyzelowanych, plastycznych w formie - technika z przełomu XIX/XX w., z osadzonymi w cargach fabulitami 8 mm x 8 mm, z ogniem i brylancją diamentów. /szlif fantazyjny/.

 

Masa bransolety - 33.100 grama, wymiary - szerokość 2 cm, długość - 17, 5 cm.

 

Stan zachowania - bardzo dobry, zważywszy na technikę wykonania jest idealny - bez uszkodzeń, wytarć, wgnieceń, sprawny zamek z zabezpieczeniem i łańcuszkiem.

 

Wyjątkowo rzadki egzemplarz bransolety, majstersztyk dawnego złotnictwa - i niezwykły urok i niepowtarzalność - oraz "kosmiczne" kamienie - pozwalają mi na szczególne polecenie tego precjoza do każdej  kolekcji antykwarycznej biżuterii - będzie jedyną.

 

Ekspertyza biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/   jest dołączona do zakupu.