nowosci

Archiwum Biżuterii

Złota bransoleta z motywem dłoni na złotej taśmie - XIX w.

Złota bransoleta z motywem dłoni na złotej taśmie - XIX w.

sprzedany.png

ZŁOTA BRANSOLETA Z MOTYWEM  "Węzła miłości" 

NA ZŁOTEJ  TAŚMIE - I POŁOWA XIX  W.

RARE

 

Bransoleta wykonana w złocie próby 0,585,  dukatowanym, matowionym. 

Czas powstania/pochodzenie -  XIX w., ok. 1840,  prawdopodobnie tereny późniejszych Austro-Węgier /bransoleta posiada powojenne repunce węgierskie, co wskazywałoby  na to właśnie pochodzenie/.

 

Technika/zdobienie - złoto dęte, repusowane, cyzelowane,  szlifowane szkła rubinowe, rubin /jeden z mniejszych kamieni/,  perły.

 

Bransoleta ta wpisuje się w nurt sentymentalizmu i bardzo modnego w I połowie XIX w. motywu dłoni  - czy to splecionych jak  "rączka  w rączkę", czy trzymających serce bądź węzeł wiecznej miłości jak mamy tutaj.  Emocjonalny przekaz wzmacniać ma rubinowa czerwień  szlifowanych szkieł.

 

Wywodzący się ze starożytnego Rzymu motyw połączonych obręczami dłoni (zwanych węzłem zakochanych) stał się symbolem przyjaźni i zjednoczenia dwóch miłości w małżeństwie.

 

Masa bransolety - 16,520 grama, wymiary -  front 5 cm długości x 2,6 cm szerokości, dalej taśma  po obwodzie 8 mm. Obwód mierzony wewnątrz 16,8 cm.

 

Stan zachowania - bardzo dobry -  praktycznie za wyjątkiem nieznacznych zarysowań centralnego szkła  stan bransolety jest doskonały, taśma bez uszkodzeń, dekoracja bez  napraw, wgnieceń czy ubytków.

Piękna patyna, rzadka na złocie.

 

Choć użyta tu symbolika, jak i jej wyrażenie w postaci  motywu dłoni były niezwykle modne już od XVIII wieku, to zachowanych egzemplarzy w takim designie jak ten, w szczególności zaś bransolet, praktycznie nie ma.  Nadto tak piękny stan zachowania bransolety  zasługuje na szczególne  podkreślenie. 

 

Unikalny, historyczny egzemplarz prezentujący nie tylko kunszt  i klasę XIX w. złotnictwa, ale i doskonale wpisujący się w dzisiejsze czasy - z symboliką jakże aktualną i dziś - i jak pięknie wyrażoną.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty