nowosci

Archiwum Biżuterii

Złota brosza z diamentami - 1 ct, ROSJA, PETERSBURG, II połowa XIX w.

Złota brosza z diamentami - 1 ct,  ROSJA, PETERSBURG,  II połowa XIX w.

sprzedany.png

ZŁOTA BROSZA Z DIAMENTAMI  -  1 CT - ROSJA, PETERSBURG, II POŁOWA XIX W., RARE

 

Gwiazdkę z nieba...:-)

Biżuteria w kształcie gwiazd  czy księżyców stawała się popularna  już od XVIII w., zaś wraz z narastającym zainteresowaniem naukami przyrodniczymi i astronomicznymi w XIX w.,  precjoza z motywami niebiańskimi stają się szczególnie modną i pożądaną ozdobą.

 

Dotyczy to zwłaszcza motywu gwiazdy - symbolizuje ona  boską ideę, boskie oko, bóstwo, Mesjasza, anioła, boski ogień, światło niebiańskie, ale i ....

nieskończoność, ideał, szczęśliwość, sukces, nadzieję, szczęście, wolność,  czystość,  nieśmiertelność,  przeznaczenie.

GWIAZDA  w Biblii  -  to gwiazda betlejemska, i gwiazda zaranna  - zwiastun Mesjasza.   

A w "Boskiej komedii " D. Alighieri pisze: "Jeśli pójdziesz za swą gwiazdą, niechybnie dopłyniesz do wspaniałego portu" - symbol gwiazdy przewodniej.

Podobnie A. Mickiewicz w "Stepach akermańskich": "...gwiazd szukam, przewodniczek łodzi".


W. Szekspir widzi w gwieździe przeznaczenie - "Para kochanków zrodzona pod nieszczęśliwą gwiazdą odbiera sobie życie".

Ale i gwiazdy to oczy ukochanej, wszak Romeo mówi: "Dwie gwiazdy w pilnej kędyś wysłanej potrzebie proszą oczy Julii, by raczyły w niebie świecić, nim gwiazdy wrócą".


W starożytności gwiazdy uważano za istoty rozumne, dlatego gwiazda symbolizuje i  mądrość: "Powstaje mędrzec i gwiazda Platona w długie wieków wieki świeci". A także i wróżbę - "Kto z tych gwiazd tajnie przyszłej drogi swej wyczyta". /A. Mickiewicz/.

________________________________________________________________________________

 

Złota brosza wykonana w II połowie  XIX w., w latach ok. 1850-80 r., w złocie żółtym próby 56 zołotników (0,585), ocechowanie Rosja, Petersburg,  na szpilce oraz w dwóch miejscach inicjały złotnika KF lub KE, druga litera przytarta, uniemożliwia jednoznaczną identyfikację. 

 

W formie naturalistycznej gwiazdy oprawiono 19 naturalnych diamentów  - szlif stary brylantowy oraz rozety.

Brylant centralny ma masę 0,50 ct, czystość SI, barwę szampańską, rozety 2,1 mm, 1,8 mm, 1,3 mm - biel I-J, czystość SI - masa łączna 0,50 ct.

Masa wszystkich diamentów - 1 ct.

Piękne ręcznie  wycinane oprawy szatonowe doskonale eksponują diamenty -  życie i ogień diamentów są  wspaniałe, szczególnie w tak  spatynowanym złocie, co jest niezmierną rzadkością  - zachowanie się tej oryginalnej szlachetnej patyny na złocie, dającej odpowiedni światłocień dla diamentowego blasku, tego starego odcienia złota.

 

Brosza posiada, zgodnie z XIX w. funkcjonalizmem w drogiej diamentowej biżuterii  oraz ówczesną modą  -  odkręcaną szpilkę  na gwincie - służyła zapewne do użytkowania także w bransolecie czy diademie.

 

Masa broszy  - 10.720 grama, wymiary - 4,3 cm średnicy.

Stan zachowania - doskonały, wszystkie diamenty oryginalne w pięknym stanie, konstrukcja całości i oprawy diamentów w wyśmienitym stanie, oryginalnym z epoki, rzadko spotykanym przy tego typu oprawach kamieni.

 

Brosza stanowi doskonały, katalogowy, przykład kunsztu dawnego złotnictwa rosyjskiego,  oryginalna naturalistyczna forma gwiazdy jako konstrukcji całości doskonale harmonizuje z układem diamentów symbolizujących,  w takich oprawach, pojedyńcze gwiazdeczki - zróżnicowane wielkością począwszy od gwiazdy centralnej największej - brylantowej.

Całość jest zdecydowanie piękniejsza na żywo.

 

Rarytas każdej antykwarycznej kolekcji biżuterii  dawnej  - w wydaniu rosyjskim, takim designie i stanie zachowania, oraz oryginalnym ocechowaniu - unique. Nie wystarczy 56, abyśmy mieli Carską Rosję:-)

Ekspertyza biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów jest dołączona do zakupu.