nowosci

Archiwum Biżuterii

Złote kolczyki - kamee rzeźbione w koralu, biedermeier, I połowa XIX w.

Złote kolczyki  - kamee rzeźbione w koralu, biedermeier, I połowa XIX w.

sprzedany.png

ZŁOTE KOLCZYKI Z KAMEAMI RZEŹBIONYMI W KORALU CZERWONYM 

BIEDERMEIER, POCZ. XIX W.

 

Z początkiem XIX w., pod koniec drugiej dekady biżuteria przyjęła najbogatsze formy, rozbudowane i efektowne. "Rozłożysty” biedermeier, charakterystyczne, duże, kompletowane w garnitury, ozdoby, pasowały do odsłoniętych ramion i upiętych włosów. Precjoza z tej epoki wykonywane były ze złotej lub srebrnej, pokrywanej złotem,  lekkiej blachy, perfekcyjnie cyzelowanej, repusowanej  i grawerowanej, często z dużymi kamieniami o intensywnych barwach, kolorowym szkłem czy czerwonym koralem, dominowały zróżnicowane faktury i wielobarwne emalie.

 

Ornamentyka inspirowana była rokokiem, dominowały zdobienia wolutowe, mięsiste liście, roccaille, pełna plastyka formy.  Zarówno brosze, jak i wisiory, naszyjniki czy kolczyki, wzbogacano dodatkowo zawieszkami w kształcie wisiorków, czego katalogowym przykładem niech będą te właśnie kolczyki,  wykonane w złocie próby od 0,575 do 0,585, badanym. 

 

Czas powstania/pochodzenie: początkowy okres biedermeier ok. 1820-1830, Niemcy  lub Austria.

Zdobienie: kamee rzeźbione w koralu czerwonym.

Technika: złoto dęte, repousse, cyzelunek, motywy florystyczne, roccaille, woluty. Pełna plastyka formy.

 

Masa kolczyków - 6,070 grama.

Wymiary - długość 6,2 cm, szerokość max - 1,6 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, zważywszy zarówno na wiek, użytkowość waloru jak i technikę wykonania, stan jest wyśmienity - bez uszkodzeń, ubytków,  oryginalne zapięcia / jeden z kolczyków posiada lutowie metalowe na odwrociu przy nasadzie zapięcia/. Piękna patyna w zakamarkach zdobień.

 

Reprezentatywny przykład biżuterii epoki biedermeier -  piękna starego korala, kunsztu XIX w. złotnictwa, delikatności i subtelności wykonania - i rzadko już dziś spotykanej biżuterii z tego okresu w takim  stanie zachowania. Kolczyki urzekają kobiecością i klimatem epoki, są doskonale wyważone w formie i z bardzo rzadko spotykanym już dzisiaj, w tego typu kolczykach, zdobieniem kameami w koralu czerwonym.

 

Zakup z  certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego /gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty