nowosci

Archiwum Biżuterii

Złote kolczyki - niezapominajki - Austro-Węgry XIX/XX w.

Złote kolczyki  - niezapominajki - Austro-Węgry  XIX/XX w.

sprzedany.png

ZŁOTE KOLCZYKI Z TURKUSOWYMI NIEZAPOMINAJKAMI

AUSTRO-WĘGRY XIX/XX W.

 

Kolczyki wykonane w złocie pr. 0,585, cechowanym.

 

Czas powstania/pochodzenie - przełom XIX/XX w., Austro-Węgry, literówka miasta nieczytelna, punce probiercze  monarchii z okresu 1872-1922, motyw niezwykle popularny i modny pod koniec XIX w. i na początku XX w.

 

Zdobienie  -  tzw. „wiedeński turkus” oraz perełki. Już na przełomie XIX/XX wieku udało się w Wiedniu wykonać imitację turkusu o wysokich walorach jubilerskich, pięknym wybarwieniu, zdecydowanie kosztowniejszą od powszechnych turkusów naturalnych.

Składał się on z wodorotlenku glinu, kwasu fosforowego oraz malachitu i azurytu – jako komponentów barwiących. Wprowadzony na rynek jubilerski właśnie pod nazwą wiedeński turkus.

 

Kolczyki wpisują sie w nurt XIX w. sentymentalizmu i symboliki kwiatu niezapominajki, w angielskiej biżuterii zwane forget me not jako wyraz prawdziwej , nieprzemijającej miłości.

 

Masa kolczyków - 1,43 grama. Wymiary - kwiatuszkowe fronty mają średnicę 1 cm, długość całego kolczyka - 1,7 cm.

 

Na szczególną uwagę obok kunsztu i delikatności wykonania, jak i subtelności formy,  zasługuje stan zachowania waloru wybitnie użytkowego i codziennego - jest on doskonały, bez żadnych uszkodzeń, wgnieceń, ubytków. Oryginalne sprawne zapięcia.

 

Kolczyki z ogromnym wdziękiem i urokiem,   ponadczasowym przesłaniem  i  nieprzemijającym pięknem dawnej biżuterii. Szczególnie polecam z broszką-kokardką z emaliowanymi niezapominjkami z  XIX w. Wiednia.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty