nowosci

Archiwum Biżuterii

Bransoleta złota w formie węża - granaty i perełki, XIX w.

Bransoleta złota w formie węża  - granaty i perełki, XIX w.

sprzedany.png

BRANSOLETA  ZŁOTA Z MOTYWEM WĘŻA,

Z GRANATAMI I PEREŁKAMI, XIX W.

 

Flora i fauna zajmują szczególnie miejsce w historii biżuterii, jednak motywem najbardziej ponadczasowym i funkcjonującym od starożytności aż po dzisiejsze czasy jest bez wątpienia wąż.

Wszechobecny przedmiot kultu,  symbol wielu kultur, obecny praktycznie w każdej dziedzinie sztuki i epoce, nie inaczej było w historii biżuterii. Szczególnie modny i popularny w wieku XIX w., w nurcie realizmu i naturalizmu.

 A gdy w 1839 roku książę Albert wręczył królowej Wiktorii pierścionek zaręczynowy w kształcie węża zdobiony szmaragdem,  popularność tego motywu trwa nieprzerwanie do dziś  przyjmując różnorodne formy jubilerskie.

 

 Pięknym przykładem tego motywu jest ten właśnie komplet biżuterii urzekający nie tylko bogactwem formy, kunsztem pracy złotniczej i urodą granatów, ale i wyśmienitym stanem zachowania rzadko występującym w tego typu biżuterii historycznej.

 

Bransoleta wykonana w złocie pr. ok. 0,520-540 /badanie spektroskopowe/.

Czas powstania - koniec XIX w., nurt historyzmu w jego odmianie naturalistycznej. /oznakowanie 14 D w prostokątnym polu, Austria lub Niemcy/.

 

Zdobienie - konstrukcja w plastycznej pracy złotniczej z bogatą dekoracją roccaille'ową  w motywie węża zdobiona granatami i perełkami naturalnymi.

Forma dwudzielna, łączona zawiaskiem.

 

Centralny granat o wym. 1,15 cm x 0,9 cm, szlif fasetowy, kaboszony 'oczka' 1,3 mm.

Perełki - 1,2 mm do 2,2 mm.

Technika - złoto dęte.

 

Masa bransolety  - 20,6 g.

 Wymiary - element centralny  z wężem - 5,5 cm x 3,4 cm. Rozmiar -  owal bransolety mierzony wewnątrz - szer. owalu/nadgarstka 5,9 cm x 4,9 cm.  Na średni nadgarstek.

Stan zachowania - bardzo dobry, wyjątkowo piękny bez żadnych zastrzeżeń.  Ładna patyna w zakamarkach dekoracji.

 

 _______________________________

Symbolika - w zależności od przedstawienia  - znak pierwotnych sił kosmicznych oraz nieśmiertelności ze względu na umiejętności ,,odnawiania się " poprzez zmienianie starej skóry - a więc odnowa, długowieczność, uzdrawianie; ale wąż to także atrybut kobiecej przebiegłości i mądrości.

Wąż to także emblemat lekarzy, czarów, podziemnych bóstw, wyobraża sprawy tajemnicze, niezrozumiałe, skryte w tajnikach nieuświadomionych przeżyć i myśli. Jednak w symbolice XIX w. oznaczał głównie mądrość  lub wieczność.

Wąż to boskie oddziaływanie, nieśmiertelność,  energia, materia, ziemia, słońce, woda i  wiatr,  dusza ludzka, podświadomość, uzdrowienie, płodność, seks i pokusa.  Ale i .... wąż  - atrybut  Mammona. Uosobienie pieniędzy, ich potęgi,  mate­rializmu. Wyobrażany na workach lub sto­sach złotych monet.