nowosci

Archiwum Biżuterii

Bransoleta złota z rozetami diamentowymi i motywem buławki - Austro-Węgry XIX w.

Bransoleta złota z rozetami diamentowymi  i  motywem buławki - Austro-Węgry XIX w.

sprzedany.png

XIX W. BRANSOLETA Z DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU  I MOTYWEM BUŁAWKI

AUSTRO-WĘGRY, PESZT

 

Bransoleta  ręcznej roboty wykonana w złocie próby 0,580, puncowanym na zapięciu bransolety - na górnej jego krawędzi /cechy probiercze widoczne na zdjęciu/; zachowane także cechy warsztatowe na głównej części zameczka, przytarte, uniemożliwiające jednoznaczną identyfikację pracowni.

 

Czas powstania/pochodzenie:  Austro-Węgry, Peszt  1872-1922 (komplet cech probierczych - głowa lisa, pr. 4 i literówka miasta ówczesnej monarchii austro-węgierskiej P - Urząd Probierczy w Budapeszcie, cechowana także oddzielnie); Wykonanie: ostatnia ćwierć  XIX w. 

Zdobienie/technika: diamenty naturalne w historycznych szlifach rozet, nieregularne XIX w. owale. Masa łączna - 0,25 ct;  barwa I /Top Crystal, czystość SI.  Złoto dęte.

 

Rozety, z właściwym tylko sobie, charakterystycznym  subtelnym blaskiem i życiem,  w kunsztownie wykonanych, delikatnych oprawach, doskonale eksponujących diamenty.

Oprawy charakterystyczne dla XIX w. biżuterii diamentowej z terenów austro-węgierskich - diamenty w cardze, zamkniętej od spodu w przypadku rozet czy rautów,  osadzone w wysokich szatonach, przedzielone dekoracyjnymi paseczkami zdobionymi delikatnym grawerunkiem.

Masa bransolety - 15.380 grama, wymiary - owal obręczy mierzony wewnątrz 5,8 cm x 4,7 cm, na średni i szczupły nadgarstek;  front mierzy 1,4 cm szerokości, obręcz po obwodzie - 0,5 cm.


Stan zachowania - bardzo dobry, wyjątkowo piękny zważywszy na technikę wykonania, jak i wiek bransolety, w całości oryginalny z epoki, diamenty bez wtórnych uzupełnień, całość konstrukcji w  wyśmienitym stanie, bez uszkodzeń, napraw, ubytków. Sprawny zameczek.

 

Konstrukcja to  reprezentatywna dla II połowy XIX w. dwudzielna obręcz, zachodząca na siebie, po skosie,  zakończona  motywem buławki, dekorowanej filigranem i granulacją.

 

Bransoleta reprezentuje nurt historyzmu ostatniej ćwiartki XIX w., w jego odmianie nawiązującej do antyku - poprzez prostą, klasyczną formę całości, technikę zdobniczą,   jak i motyw buławki.  Prezentuje kunszt i precyzję wykonania właściwą dawnej biżuterii.

Nadto jest bardzo delikatna, subtelna, czego nie oddają zdjęcia, urzekająca kobiecością i klimatem XIX wieku.

Tak prostych i delikatnych egzemplarzy historycznej biżuterii, pozwalających na codzienne noszenie,  w tak  pięknym stanie zachowania i formie, nie spotyka się już dzisiaj często.

 

Przykład historycznej biżuterii z właściwym sobie ponadczasowym pięknem, trwałością i wdziękiem.  Miłośniczkom XIX w.  biżuterii w antykizującym wydaniu dedykuję ten egzemplarz szczególnie.

 

Estymacje - tutaj


Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego /eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty