Archiwum Biżuterii
PIERŚCIONEK Z OKRESU XIX/XX W., ZŁOTO, SREBRO, BRYLANTY STAREGO SZLIFU I SZMARAGD
Złoto-srebrny pierścionek z przełomu XIX/XX w., ocechowanie - Austro-Węgry po 1872 r., cecha miasta nieczytelna. Złoto próby 4 (0,585) i srebro.
W formie klasycznej karmazycji, wykonanej w całości ręcznie - proszę zerknąć na odwrocie - osadzono 11 naturalnych diamentów w szlifach brylantowych starych XIX w., na formach starych owali, diamenty o wymiarach - 2,3 mm, 2,1 mm, wysokie,
masa łączna - 0,50 ct, biel H-I (Wesselton-Top Crystal), czystość SI do P.
Diamenty żywe, z ładnym ogniem, poprzez specyfikę tak starego szlifu, oprawne w srebro, oprawa typu abdek, lekko spatynowana, stwarzająca odpowiedni światłocień dla diamentowego blasku.
Centralnie, oprawny w złoto, zgodnie ze sztuką epoki, naturalny, XIX w. szmaragd, szlifowany w kaboszon, o masie 0,60 ct.
Masa pierścionka 4.650 grama, wymiary - front karmazycji -1,5 cm długości x 1,35 cm szerokości.
Rozmiar jubilerski 17 (18 mm wewnątrz szyny).
Etui nie jest przedmiotem sprzedaży.
Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny z epoki, wszystkie diamenty oryginalne bez wtórnych uzupełnień, jedynie szmaragd posiada - z racji wieku i użytkowania - na powierzchni delikatne zarysowania, jest to jednak oryginalny XIX w. kamień, naturalny, nie poprawiany, i ta patyna czasu świadcząca o jego autentyczności dodaje mu szczególnego uroku i nie jest widoczna w noszeniu.
Pierścionek z ogromnym urokiem i wdziękiem, starym diamentowym pięknem, przykład klasy dawnego jubilerstwa i ponadczasowa klasyka - karmazycji zawsze pięknej, choć tu zdecydowanie odmiennej poprzez oprawę kamieni, a co za tym idzie niepowtarzalnej i jednostkowej.
Dodam tylko, że pierścionek jest zdecydowanie piękniejszy na żywo, a szmaragd nie jest taki ciemny jak to sugerują zdjęcia. Odcień zieleni najlepiej oddaje film, jak i diamentowy blask, dlatego zachęcam do jego obejrzenia.
Pierścionek z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych nr 443-A.