Archiwum Biżuterii
PIERŚCIONEK ZŁOTY Z SZAFIREM NATURALNYM NIETRAKTOWANYM - 9,50 CT
I BRYLANTAMI, PIĘKNA MARKIZA - II POŁOWA XX W.
'Jeśli raz pokochasz w życiu szafir, pójdziesz w szafir jako jedna z gwiazd'... pisał Konstanty Ildefons Gałczyński nie bez przyczyny. Uroda i magia barw tego kamienia jest doprawdy zniewalająca, i nie ma znaczenia czy gra on główną rolę w klasycznych karmazycjach jak w tym właśnie pierścionku czy jest tylko dodatkiem do diamentów.
Szafiry naturalne nietraktowane - czyli bez poprawianej barwy i czystości o masie jak ten właśnie szafir - min. 9,50 ct - i atrakcyjnej barwie, należą do rzadkości; wartość takich kamieni jest nieporównywalnie wyższa od analogicznych kamieni o masie poniżej 5 ct, które na rynku spotykamy dość często.
To właśnie od tej granicy 5 ct w górę możemy mówić o unikalnych okazach klasy inwestycyjnej.
Kamienie naturalne nietraktowane - to kamienie bez żadnych śladów poprawiania/modyfikowania barwy, czystości, przezroczystości, czyli bez śladów traktowania.
Kamienie poprawiane/traktowane/modyfikowane to kamienie - naturalne oczywiście - w których za pomocą manipulacji - tj. najczęściej wygrzewania lub nasycania dyfuzyjnego w przypadku szafirów, wypełniania szczelin/impregnowania, olejowania w przypadku szmaragdów, wreszcie napromieniowania /np. diamenty/ zmienia się, czyli poprawia parametry tych kamieni, tj. barwę, czystość, przezroczystość. Inne metody modyfikacji - powlekanie, barwienie, wybielanie.
Ponad 95 proc. rubinów, szafirów i szmaragdów przed wprowadzeniem do obrotu jubilerskiego, poddawane jest najpierw upiększaniu barwy i czystości.
Ponadczasowa klasyka w formie oryginalnej, rzadziej spotykanej karmazycji, wykonanej w złocie pr. 0,750.
Czas powstania/ocechowanie - II połowa XX w., urzędowe punce probiercze Francji stosowane od roku 1893 do 1984. - punce importowe.
Zdobienie - ręczna konstrukcja karmazycji doskonale eskponującej piękno szafiru.
Szafir naturalny nietraktowany w szlifie fasetowym na formie cushion o pięknym chabrowym wybarwieniu, przezroczysty, z cechami diagnostycznymi dla kamieni nietraktowanych/niepoprawianych. /badania i certyfikat Laboratorium Gemmologicznego M. Ożdżeńskiego/.
Masa szafiru szacowana w oprawie - min. 9,50 ct.
Wymiary - 11,40 mm - 9,55 mm x H 8,08 mm.
Niezwykłą urodę tego szafiru - rzadkiego także w takiej masie i szlifie - podkreślają diamenty w szlifach brylantowych - 20 kamieni o masie łącznej ok. 0,55 ct.
Barwa/czystość - F-G/VS do SI.
Kunsztowna ręczna praca złotnicza - ażurowa biza, precyzyjne oprawy kamieni - zwracam uwagę na oprawę szafiru. Piękno tego kamienia zostało tu wyeksponowane doskonale, bez zbędnych ozdobników i dekoracji, diamentowe akcenty są subtelne i jakby w tle, bo tutaj to szafir jest królem kamieni - prostota i minimalizm formy to determinują.
Masa pierścionka - 7,81 g.
Rozmiar jubilerski - 14.
Wymiary - korona 1,55 cm x 1,25 cm.
Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny.