nowosci

Archiwum Biżuterii

VLAAMS HART - serce flamandzkie, srebro i diamenty starego szlifu - ok. 1760 r.

VLAAMS HART - serce flamandzkie, srebro i diamenty starego szlifu - ok. 1760 r.

sprzedany.png

VLAAMS HART - FLAMANDZKIE SERCE 

SREBRO I DIAMENTY, OK. 1760 R., RARE

 

Flamandzkie serce - vlaams hart, oddaje szczególną, regionalną tradycję  Belgii,  z XVIII i początków XIX w. Szczególnie modne w XVIII w. Antwerpii, gdzie w dniu 15 sierpnia, z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, będącego jednocześnie Dniem Matki,  były darowane Matce rodziny. 

Jest w tym także szczególnie wyraźne oddanie Flamandów do Madonny,  i świętowanie Dnia Matki właśnie w tym dniu. Forma serca flamandzkiego, ze szczególnie podkreślonym centralnym elementem z największym diamentem symbolizowała serce samej Maryi - w różańcu, wieńcu róż. 

 

Czas powstania/pochodzenie: ok.  1760 r., Flamandia /Vlaams Gewest/.

Całość w postaci okazałej sercowatej tarczy, przestrzennej, wielostopniowej i misternie wykonanej rozety, zdobionej diamentami, w srebrze próby 0,950.

 

Forma broszo-wisiora, ze zdejmowanym zawiesiem, który stanowią  dwa kołczany ze strzałami oraz łuk /elementy złocone/, a całość przewiązana  wieńcem laurowym. Symbolika zwycięstwa i tryumfu miłości, znana od czasów antycznych. 

 

Diamenty naturalne w historycznych szlifach nieregularnych rozet i rautów, 27 sztuk,  ok. 0,80 ct,  biel H-I-J, czystość SI do P,  oprawne w srebrne abdeki, oprawy kasztowe.

Piękny, charakterystyczny tylko dla tych starych szlifów diamentowy blask, ogień i życie  - subtelny, szlachetny, podkreślony patyną srebrnych opraw stwarzających odpowiedni światłocień dla blasku kamieni. To piękno i tę właściwość starych rozet i rautów,  nieregularnych owali, jak i różnych wymiarów diamentów w takim ułożeniu, niezwykle trudno ukazać na zdjęciach, ponieważ światło odbija się tylko od niektórych faset, nie oddając urody całości. Specyfika tego szlifu - precjoza z nimi zdecydowanie trzeba widzieć na żywo.

 

Masa  broszo-wisiora: 25.690 grama, wymiary bardzo okazałe - 7,6 cm długości x 4,5 cm szerokości.

 

Stan zachowania - bardzo dobry, zważywszy na  XVIII w. okaz - stan  jest wyjątkowo wyśmienity - kompletny, bez cięć czy przeróbek/doróbek, napraw,  oryginalne diamenty, zawiesia, całość konstrukcji - piękna!

 

Walor klasy muzealnej, z ponadczasową, wspaniałą symboliką, doskonale wpisującą się w dzisiejsze czasy - majstersztyk XVIII w. złotnictwa,  magia diamentu, historia,  dusza  i piękno, które nie przemija.

 

 

Do serca dodaję piękne oryginalne XIX w. skórzane etui w doskonałym! stanie zachowania - wnętrze wyłożone jedwabiem w kolorze burgundu.

 

Broszo-wisior z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Ponadczasowy motyw serca,  obecny we wszystkich epokach i środowiskach kulturowych,  od zarania dziejów towarzyszy człowiekowi. W starożytności uznawano je za źrodło myśli, rozumu i uczuć, (emblemat Erosa,  boga miłości). W wiekach następnych to skarbnica wzruszeń, odczuć i sił życiowych. Serce do dzisiaj to symbol wszystkich zdolności duchowych  - to esencja duchowej strony człowieka. 

 

I tak,  dopóki nie zgaśnie miłość, która rządzi życiem każdego człowieka,  motyw serca nigdy nie wyjdzie z mody  - i trwał będzie po wsze czasy.