nowosci

Archiwum Biżuterii

XIX w. diadem-grzebień: granaty i szylkret

XIX w. diadem-grzebień: granaty i szylkret

sprzedany.png

DIADEM-GRZEBIEŃ Z GRANATAMI I SZYLKRETEM

XIX W.

 

Czas powstania/pochodzenie - około 1860-1880,  Austro-Węgry lub Niemcy.

Zdobienie - granaty piropy w szlifach rozetowych na formach okrągłych i łezki.

Piropy - (z j. gr. piropos - podobny do ognia) w szlifach wysokich rozet, oprawne w metal, w oprawach pełnych, charakterystycznych dla XIX w. biżuterii z granatami, o intensywnym wybarwieniu.

Wywodzi się to z faktu, iż w starożytnosci uważano, że granaty, rubiny, czerwone spinele jako kamienie związane ściśle z Marsem, bogiem wojny, symbolem nieugiętej siły i potęgi, największą moc miały, gdy połączone były z żelazem.

Szylkret, metal złocony - tombak.

 

Masa - 10,4 grama.

Wymiary - 6,5 cm szerokości x 10,5 cm długości.

Stan zachowania - bardzo dobry, w kontekście wieku  i  użytych kamieni w typowych dla tego okresu oprawach,  jak i szylkretu stan jest wyjątkowo piękny. Całość konstrukcji w wyśmienitym stanie, sprawny zawias łączący szylkret z częścią zdobiącą.

Wiele tego typu grzebieni przerabianych było na broszki, co łatwo rozpoznać po charakterystycznym kształcie górnego elementu.

Granaty oryginalne bez ubytków czy późniejszych uzupełnień, bez żadnych uszkodzeń.

 

GRANAT należy do minerałów, które od najdawniejszych czasów budziły zainteresowanie i podniecały fantazję ludzką, zaspokajały potrzebę odczuwania piękna i pogłębiały przesądy. Jest jednym z 29 kamieni, którym w starożytności i jeszcze w średniowieczu przypisywano magiczną i uzdrawiającą moc. Do dziś należy do grupy kamieni zodiakalnych - kamienień urodzinowy miesiąca stycznia.

Swoim podopiecznym użycza całej gamy pięknych kolorów życia i miłości.

Czerwone granaty uważano za tajemnicze. W Indiach almadyn o pięknej czerwonej barwie był czczony jako święty kamień Buddy. Z tych właśnie granatów wykonywano pierścienie, brosze, kolczyki oraz gemmy, na których ryto wizerunki bogów i cesarzy. Pochodzące z pierwszych wieków chrześcijaństwa krzyże, zdobione są bardzo często granatami.

 

Już w antyku wierzono, że intensywna, purpurowoczerwona barwa tych kamieni wpływa przyciągająco, utrwalając miłość między ludźmi.

Krzyżowcy w wyprawach do Ziemi Świętej używali amuletów z czerwonymi granatami, by strzegły ich przed ranami. Zachowane do dziś w wielu staroruskich cerkwiach ikony i oprawy Ewangelii lśnią od czerwonych granatów. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie znajduje się maleńka czarka wykonana z granatu, należąca niegdyś do Anny Boleyn. Księżna Izabela Czartoryska weszła w jej posiadanie pod koniec XVIII wieku. W licznych muzeach można podziwiać wykonane z piropów piękne guzy, zdobiące szlacheckie kontusze, głowice karabel, brosze, pierścienie i inne ozdoby.

W magicznym oddziaływaniu granatów istotne było połączenie ich z metalami, by uzyskać pożądany efekt i skuteczność działania.

Granat jest kamieniem wskazanym dla osób, którym szczególnie trudno jest dokonywać zmian w życiu z obawy przed nieznanym. Tego typu ludzie, mimo, iż nie są zadowoleni z obecnego stanu rzeczy, nie potrafią znaleźć odwagi, aby oderwać się od niezdrowych relacji, przyzwyczajeń, nałogów czy własnej bierności. Energia granatu pozwala przezwyciężyć własną nieśmiałość i lęk przed zmianą, gdyż buduje odwagę i poczucie własnej wartości, także tej związanej z własną seksualnością. Ufamy sobie, akceptujemy siebie i to, co aktualnie mamy, doceniamy wszystkie rzeczy czy umiejętności, które posiadamy. Nie obawiamy się niczego złego od innych i - tak, jak w samospełniającej się przepowiedni - spotykają nas tylko dobre rzeczy.
Granat pomaga w pokonaniu obaw związanych z podjęciem ryzyka i wyzwaniami, które stoją za pójściem za swoimi marzeniami.

Może dlatego, w każdej epoce spotykamy biżuterię z tymi pięknymi i fascynującymi kamieniami.