nowosci

Archiwum Biżuterii

Złote kolczyki z turkusami - XIX w.

Złote kolczyki z turkusami  - XIX w.

sprzedany.png

KOLCZYKI ZŁOTO - SREBRNE  Z  TURKUSAMI - XIX W.

 RARE

 

Kolczyki wykonane w złocie różowym próby 0,550 do 0,580, oprawa turkusów - srebro werbletowane. Stanowią oryginalny komplet z wisiorem z turkusami.

 

Czas powstania/pochodzenie - koniec XIX w.,  zarówno forma, kompozycja i użycie kamieni charakterystyczne dla biżuterii z terenów byłej monarchii  austro-węgierskiej przełomu wieków.

Zdobienie - turkusy naturalne w oprawach pave, z podczepianymi wisiorkami na formach pendeloque.

 

Masa kolczyków - 18,680 grama.

Stan zachowania - bardzo dobry, szczególnie, iż to egzemplarz użytkowej biżuterii historycznej, całość konstrukcji bez zastrzeżeń, turkusy pięknie zachowane bez wtórnych uzupełnień, oryginalne zapięcia.

 

Wymiary - kolczyki są dość okazałe - szerokość max - 2 cm, długość całego kolczyka - 4,9 cm.

 

Kolczyki zmysłowe, z duszą i magią dawnej biżuterii zdecydowanie. Przyciągają, hipnotyzują, zniewalają - jak kamień niebios. Zachwyca szczególnie niezwykle kobieca kompozycja kolczyków z wisiorkami na formie pendeloque.

 

Szczególnie  polecam Państwu z wisiorem, z którym  stanowią oryginalny  komplet, jak i bransoletą  - tworzą  piękny, unikalny i niezwykle trudny już dziś do pozyskania garnitur  biżuterii turkusowej  z epoki. A zgodnie zaś z XIX w. symboliką kamieni, turkusy to symbol prawdziwej miłości, dlatego rekomenduję ten wyjątkowy komplet  na oryginalny i niepowtarzalny prezent z duszą i historią. 

 

Estymacje dawnej biżuterii z turkusami - tutaj

 

Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/eksperta diamentów  i kamieni szlachetnych.

 

 Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty

 

 

TURKUS: KAMIEŃ ZWYCIĘZCA - KAMIEŃ NIEBIOS - ŁADNY KAMIEŃ

 

Turkus - to turecki kamień, z greckiego "kalait", czyli "ładny kamień". Z języka francuskiego -  turecki kamień (pierre turquoise).
Historia turkusów sięga czasów starożytnych, a nazwa kalait została użyta przez rzymskiego pisarza Pliniusza Starszego. Turkus przywędrował do nas  z Turcji, tamtędy bowiem wiódł szlak handlowy z drogimi kamieniami.
Ogromną popularnością cieszył się w okresie Starego Państwa w Egipcie. Niedaleko,  na półwyspie Synaj, znajdowały się pierwsze udokumentowane złoża tego minerału. Turkus noszono jako amulet  i  umieszczano  w grobowcach, by pomóc przejść do lepszego świata.

 

Aztekowie, którzy również mieli do niego dostęp, przy jego użyciu wykonywali spore ilości masek rytualnych. Prawdziwą popularność turkusy zdobyły jednak dzięki Indianom Navajo, Zuni i Apaczom, którzy łączyli je ze srebrem, tworząc w ten sposób doskonałe ozdoby (tak bardzo pożądane przez białego człowieka).

 

Turkus, jak każdy kamień szlachetny ma swoje znaczenie. Stosowany jako talizman i kamień leczniczy, chroni przed biedą i nienaturalną śmiercią. Wzmacnia pozytywną energię, a osłabia negatywną. Wprowadza w nasze życie równowagę i harmonię. Już w XIX wieku turkusy  były modnymi ozdobami, szczególnie w nurcie biżuterii sentymentalnej. Kolor turkusów kojarzył się z niezapominajkami i był symbolem stałości uczuć.

 

Turkus, nazywany "kamieniem - zwycięzcą" - we wszystkich epokach był wybierany jako pełen energii talizman przez wojowników. Kamieniowi temu przypisuje się nadzwyczaj szczęśliwe właściwości.

Niebieskie turkusy, zwane są również "kamieniami niebios", a ich przeznaczeniem miało być wprowadzanie zgody: pojednania wrogów i kończenia sporów. Turkus strzeże przed negatywnymi wibracjami i zapobiega stanom lękowym. Chroni przed złym losem i wypadkami - niegdyś był to szczęśliwy kamień dla jeźdźców, dzisiaj polecany jest dla kierowców. Zapewnia noszącej go osobie jasny, zrównoważony umysł. Sprzyja zachowaniu pogody ducha, dodaje optymizmu i sił witalnych. Ze względu na te właściwości jest polecany osobom, które często się komunikują. Jest to również symbol hojności, szczerości i oddania.