nowosci

Archiwum Biżuterii

Bransoleta z diamentem 2,70 ct i rozetami starego szlifu - Wiedeń XIX w.

Bransoleta z diamentem 2,70 ct i rozetami starego szlifu - Wiedeń XIX w.

sprzedany.png

BRANSOLETA ZŁOTA Z DIAMENTEM STAREGO SZLIFU - 2,70 CT

I  ROZETAMI DIAMENTOWYMI - WIEDEŃ XIX W.

 

Unikalny, historyczny egzemplarz bransolety  wykonanej w złocie próby 0,580.

 

Czas powstania/pochodzenie - ostatnia ćwierć XIX w., Wiedeń.

 

Ocechowanie - historyczne urzędowe punce probiercze ówczesnej monarchii austro-węgierskiej z okresu 1872-1922, na złoto pr. 0,580. /pr.4/, z cechą Wiednia.  Dodatkowo bite cechy warsztatowe.

Punce probiercze bite na wewnętrznej obręczy bransolety, cecha kontrolna dla Wiednia bita na tylnej ażurowej konstrukcji oprawy rozety centralnej.

 

Zdobienie  - diamenty w szlifach starych rozet - nieregularne owale o masie łącznej 3,30 ct. /25 kamieni/.

Diament centralny - okazała rozeta holenderska o masie - 2,70 ct. 

Pozostałe diamenty - 24 kamienie - ok. 0,60 ct.

Barwa - H-I, czystość SI.

 

Szlif rozetowy, zwany różą, opracowano ok. 1605 r.  i jest on  pierwszym szlifem, w którym zastosowano płaskie fasety. Jego nazwa pochodzi od róży, bowiem rozmieszczenie faset w diamencie przypomina układ płatków dobrze rozwiniętej róży. Diamenty w tych szlifach mają fasetowaną tylko górną część, dolna stanowi płasko oszlifowaną podstawę. Górna część pokryta jest  trójkątnymi fasetami schodzącymi się pod mniejszym lub większym kątem na szczycie.

 

Szlif ten doskonale nadawał się więc do płaskich kamieni, pod które bardzo często podkładano folię mającą zwiększać ich blask. Dlatego też oprawy w tego typu biżuterii były zamknięte/zabudowane od spodu, jak największe rozety w tym wisiorze, a kamienie układano często blisko siebie, aby jeszcze bardziej wzmocnić efekt błysku diamentu.

Szlif bardzo modny i popularny w XVIII i XIX w. biżuterii,  przyjmował formy rozety antwerpskiej  /lub brabanckiej/, która  posiada w górnej części 12 faset oraz holenderskiej mającej 24 fasety.

 

Masa bransolety - 16,760 grama.

Wymiary - owal mierzony po wewnętrznej - 5,45 cm x 4,65 cm,  na szczupły nadgarstek.  Szerokość w części centralnej - 2,5 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, konstrukcja i kamienie zachowane wyśmienicie.

 

Złoto w starym, głębokim ciepłym odcieniu, w szlachetnej patynie stwarzającej doskonały światłocień dla diamentowego blasku, co w przypadku samego złota jest rzadkością.

 

Urzekająca forma i kompozycja frontalnej części bransolety z okazałą rozetą diamentową stanowi o wyjątkowym charakterze całości, oryginalności i niepowtarzalności bransolety,  zachwyca finezja i lekkość kompozycji.

 

Bransoleta emanuje niezwykłą subtelnością, kobiecością i wdziękiem rzeczy dawnej, łącząc kunszt pracy złotniczej z pięknem starego, nie modyfikowanego diamentu, historią szlifu  i sztuką XIX w. Wiednia.

 

Zakup z  certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego /gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty