nowosci

Broszki

Art deco - brosza z brylantami starego szlifu 1,28 ct i szafirami, Wiedeń lata 20.-30. XX w.

Art deco - brosza z brylantami starego szlifu 1,28 ct i szafirami, Wiedeń lata 20.-30. XX w.

Cena:
Cena:
Cena: 9 500,00 zł

BROSZA Z BRYLANTAMI STAREGO SZLIFU 1,28 CT

I SZAFIRAMI,

ART DECO,  WIEDEŃ LATA 1920/30.

 

Estetyka art deco jest niezwykle wyrazista w charakterze, z dominantą geometrii i symetrii formy, wyrafinowanej prostoty w połączeniu z wysmakowaniem projektu i finezją, jak w tej właśnie, ażurowej w konstrukcji,  broszy.

Brosza wykonana w białym złocie próby 0,585.

 

Czas powstania/pochodzenie - okres międzywojenny XX w., Austria lata 20/30.

Ocechowanie - urzędowe punce probiercze stosowane po roku 1925 bite dwukrotnie na szpilce i  odwrociu broszy.

Okres i styl art deco.

Zdobienie - diamenty w szlifach starych brylantowych i fasetowych.

Wymiary kamieni - 3,9 mm /ok. 0,25 ct/,  2,8 mm, 2,1 mm, 1,8 mm.

Masa łączna  - 1,28 ct. /39 diamentów/.

Barwa - H, czystość VS do SI.

 

Charakteru i klimatu całości kompozycji dodają szafiry w szlifach geometrycznych - triangli. Podkreślają one niezwykłą finezję, lekkość i wysublimowanie projektu.

Doskonała brylancja  i blask kamieni, podkreślone białym złotem i zdobieniem millegrainem,  a także ażurową,  misterną konstrukcją całości.

 

Masa broszy - 3,750  grama.

Wymiary - 4,7 cm x 1,3 cm.

Stan zachowania - co podkreślam przy takiej technice wykonania - bardzo dobry, w całości oryginalny z epoki, diamenty bez wtórnych uzupełnień,  oryginalne szafiry, sprawne zapięcie. Ażurowa konstrukcja w pięknym stanie.

 

Klasyka biżuterii art deco - ponadczasowa i lekka w wyrazie,  wykonana z kunsztem właściwym epoce oraz w doskonalej formie całości.  Kwintesencja stylu art deco, idealnie  komponująca się z biżuterią  diamentowo-szafirową z tego okresu - wyrafinowana prostota  i funkcjonalność. 

 

 

ART DECO - ideał geometrycznego piękna

 

Jeśli jest w historii jakiś styl, który jak żaden inny, zawładnął masowo ludzką wyobraźnią, obejmując wszystkie dziedziny sztuki i który do dziś cieszy się niezwykłą popularnością, będąc obecnym także we wspołczesnym wzornictwie, to jest nim art deco.

Szczególnie mocno swoją obecność zaznaczył we wszystkich obszarach sztuki, w różnych formach, od lat 20-tych aż do połowy lat 60-tych XX w.

Lata 1920/30-te to także czas wyrafinowanego i niepowtarzalnego designu w biżuterii, obok drogocennych kamieni jak diament czy szmaragd, stosowano z upodobaniem najlepsze kruszce podkreślające i piękno diamentu, i stanowiące o jakości wyrobu - szczególnie platynę, która eksponowała kolor kamienia i blask diamentów.

Luksus, nowoczesna jak na owe czasy forma, ale i nawiązanie do stylów klasycznych, ekskluzywne materiały, elegancja i mistrzostwo wykonania - bo wtedy jubilerstwo sięgnęło artystycznych szczytów - to podstawowe cechy biżuterii art deco, zaś diamentowa biżuteria stała się symbolem epoki.

 

Ponadczasowość, nowoczesność i szlachetność formy, ale i prostota, funkcjonalność  i nawiązanie do stylów klasycznych, a także wyrazistość tego stylu, piękne proporcje  i mistrzowskie wykonanie – to wszystko powoduje, iż jest to niezmiennie modna i zachwycająca biżuteria dla każdego bez  względu na wiek, najbardziej poszukiwana przez koneserów tematu. Wpisuje się doskonale w nowoczesne stylizacje, a jednak ma prawie 100 lat i ujmuje urokiem wiele młodych osób.  Elegancka nowoczesność Art Deco jest niezastąpiona.