nowosci

Broszki

Brosza złota z diamentami i emalią w formie kwiatu - XIX w.

Brosza złota z diamentami i emalią w formie kwiatu - XIX w.

Cena:
Cena:
Cena: 8 500,00 zł

BROSZA ZŁOTA W FORMIE GAŁĄZKI KWIATOWEJ

DIAMENTY I EMALIA, II POŁOWA XIX W.

 

Kwiaty i rośliny to najbogatsze źródło odwołań symbolicznych wykorzystywanych przez wieki w jubilerstwie, zaś symbolika kwiatów to złożony i wdzięczny temat.

Szczególnie modnym motywem, niezwykle urokliwym i popularnym praktycznie przez cały XIX w., były kwiaty w mniej lub bardziej przetworzonej formie – ułożone w bukiety, rozmieszczone na gałązkach, przewiązane wstążkami.

 W okresie realizmu/naturalizmu połowy XIX w., stylizacja ograniczona była do minimum, a wierne przedstawienie  lisci, kwiatów, owoców było nie lada wyzwaniem dla złotników w tamtych czasach. Używano złota  o różnej barwie, stosowano cyzelowanie, wielobarwną emalię.

 

 Przykładem tej stylistyki i techniki wykonania jest ta urokliwa brosza w formie gałązki kwiatowej w plastycznej kompozycji wykonanej w złocie pr. ok. 0,700 /badanie spektrometryczne wykazuje średnią 0,710/, szpilka - złoto pr. 0,240/.

 

Czas powstania/pochodzenie - II połowa XIX w., prawdopodobnie Austria.

Zdobienie - emalia kobaltowa  i diamenty w szlifach starych rozetowych - o wymiarach 5,5 mm-3,5 mm centralny kamień oraz 3,0 - 2,5 do 2,0 mm. /9 kamieni/.

Kunsztownie wykonane oprawy i zdobienie bajorkiem doskonale wpisują się  w formę kwiatu z plastycznie wycinanymi płatkami i listkami.

 

 Masa broszy - 4,84 gr.

Wymiary - długość 3,7 cm, szerokość - 1,5 cm.

Stan zachowania - oryginalny bez ingerencji, konstrukcja w  pięknym stanie,  nieznaczne ubytki w emalii.

 

Reprezentatywny przykład biżuterii nurtu XIX w. realizmu z motywami kwiatowymi zachwycający nie tylko niepowtarzalnym wdziękiem i majstersztykiem wykonania, ale i doskonale wyważoną formą, subtelną, pełną uroku i finezji.