nowosci

Komplety biżuterii

Demi-parure ok. 1840-50 r., z diamentami starego szlifu - rozetami brabanckimi, w oryginalnym etui

Demi-parure ok. 1840-50 r., z diamentami starego szlifu - rozetami brabanckimi, w oryginalnym etui

Cena:
Cena:
Cena: 14 000,00 zł

DEMI-PARURE: KOLCZYKI I BROSZA Z DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU - ROZETAMI

BRABANCKIMI 0,80 CT I EMALIĄ, OK. 1840-50 r., w ORYGINALNYM ETUI

RARE

 

Kwiaty i rośliny to najbogatsze źródło odwołań symbolicznych wykorzystywanych przez wieki w jubilerstwie. Symbolika kwiatów to złożony i wdzięczny temat.

 

Szczególnie modnym motywem, niezwykle urokliwym i wdzięcznym, popularnym praktycznie przez cały XIX w., były kwiaty w mniej lub bardziej przetworzonej formie – ułożone w bukiety, rozmieszczone na gałązkach, przewiązane wstążkami.

 

Wierne przedstawienie lisci, kwiatów, owoców, gałązek, było nie lada wyzwaniem dla złotników w tamtych czasach. Używano złota o różnej barwie, stosowano cyzelowanie, wielobarwną emalię.

Około połowy XIX w. szczególnie modna była węzłowata brosza - tworzył nią węzeł z cyzelowanych połączonych wewnętrznie pierścieni, które przypominają precla – obwarzanka, a który to motyw, w jeszcze bardziej rozbudowanej, okazałej i realistycznej formie kwiatu, odnajdujemy w broszy tej parury.

 

W okresie realizmu/naturalizmu połowy XIX w. stylizacja ograniczona była do minimum, jak w tej kwiatowej demi-parure z motywem pięciopłatkowego kwiatu róży.

 

Róża - królowa kwiatów niesie ze sobą największe bogactwo znaczeń symbolicznych. Niezaprzeczalnie to kwiat wyjątkowy.

 

Według mitologii greckiej róże powstały w chwili, gdy Afrodyta zrodziła się z piany morskiej, a niektóre z nich zabarwiły się na czerwono, gdy bogini spiesząc do konającego Adonisa skaleczyła się cierniem róży w nogę. Rzymianie co roku obchodzili własne święto róż Rosalia.

 

Róża była także symbolem tajemnicy. Pięciopłatkowy kwiat róży wyobrażał wszechświat złożony z pięciu żywiołów (ogień, woda, ziemia, powietrze i eter) i niezmienne powtarzający się ruch kosmosu w kręgu wieczności, a zarazem pięcioramienną gwiazdę, pentagram - emblemat magii, czarów i tajemnic. Dlatego łacińskie wyrażenie sub rosa (pod różą) znaczyło „w dyskrecji, w zaufaniu, w sekrecie”.

 

W wieku XIX zaś róża to przede wszystkim symbol miłości.

 

Demi - parure z motywem pięciopłatkowego kwiatu róży jest katalogowym przykładem nurtu realizmu naturalistycznego lat 1840/50-tych XIX w. Wykonane w złocie próby 0,585, badanym.

 

Czas powstania/pochodzenie - lata 1840/50 te wieku XIX w., Niemcy - Pforzheim, Schwäbisch Gmünd lub Austro-Węgry.

 

Zdobienie - diamenty naturalne w szlifach historycznych - rozet brabanckich o masie łącznej 0,80 ct - w kolczykach ok. 4 mm, w broszy - ok. 6 mm. Biel I /Top crystal/, czystość SI.

Rozety w subtelnej, kunsztownie wykonanej oprawie zdobionej czarną emalią, prezentują urodę, blask i życie diamentu właściwe tylko dla tego szlifu.

 

Technika - repousse, cyzelunek; złoto dęte w pełnej plastyce formy, giętkiej linii całości, płatki róży, gałązki, podczepiane wisiorki w postaci pąków kwiatów i liście perfekcyjnie cyzelowane.

Masa parury - 19,270 grama. Wymiary - brosza - 4,5 cm x 3,5 cm, kolczyki - 3,5 cm długość x 2 cm szerokości.

 

Stan zachowania - piękny, zważywszy i na wiek /prawie 200 lat,/ jak i technikę wykonania w takiej formie całości - stan jest wyśmienity - kolczyków doskonały, broszy - na odwrociu u podstawy "precla" nieznaczne wgniecenie z frontu niewidoczne, bez znaczenia dla urody i klasy waloru. W idealnym stanie emalia i diamenty. Sprawne oryginalne zapięcia.

Etui skórzane zachowane w bardzo dobrym stanie - wnętrze w fiolecie - wyłożone aksamitem i jedwabiem naturalnym.

 

Na szczególną uwagę, mającą decydujący wpływ na wartość antykwaryczną waloru, zasługuje fakt zachowania się parury w komplecie, bez przeróbek, napraw, i w oryginalnym etui, co jest już praktycznie nieosiągalne na rynku antykwarycznym, a oglądać je możemy w dobrych kolekcjach muzealnych.

 

Walor klasy muzealnej, przykład historycznej, katalogowej biżuterii okresu realizmu i dawnego złotnictwa najwyższej miary, bez mała 200-letniego, w komplecie i w pięknym, oryginalnym z epoki stanie.

 

To także i po prostu nieprzemijające piękno dawnej biżuterii; to nie tylko majstersztyk sam w sobie, ponadczasowa uroda i wdzięk, ale i prawie 200 lat historii, to ta właśnie dusza - i magia, jaką tylko taka biżuteria mieć potrafi.

 

Szczególnie rekomenduję koneserom tematu, miłośnikom unikalnej historycznej biżuterii oraz jako nabytek dla kolekcji muzealnych.

 

Zachęcam Państwa do obejrzenia filmu, który lepiej oddaje plastykę parury.

 

Parure z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.