nowosci

Naszyjniki, zawieszki

Naszyjnik srebrno-złoty z brylantami i diamentami starego szlifu - 5,80 CT - XIX/XX w.

Naszyjnik srebrno-złoty z brylantami i diamentami starego szlifu - 5,80 CT - XIX/XX w.

Cena:
Cena:
Cena: 35 000,00 zł

NASZYJNIK SREBRNO-ZŁOTY Z BRYLANTAMI STAREGO SZLIFU - 5,80 CT

XIX/XX W.

 

Historyczny egzemplarz biżuterii reprezentatywnej dla XIX w. i przełomu wieków -  zarówno w technice wykonania, ręcznej, precyzyjnej oprawie diamentów w srebrny abdek,  jak i szlifach kamieni i formie naszyjnika.

 

Naszyjnik wykonany w złocie próby 0,580, oprawy i łańcuszek - srebro.

 

Czas powstania/pochodzenie - przełom XIX/XX w., warsztaty austro-węgierskie; forma naszyjnika, typy opraw kamieni i technika wykonania charakterystyczne dla wiedeńskiej szkoły jubilerskiej przełomu wieków.

Styl - secesja.

 

Zdobienie - diamenty w szlifach historycznych - stary szlif brylantowy na formie starego owalu /cushion/ - szlify Peruzziego, stare szlify fasetowe Mazarina, /owale i nieregularne owale/.

Mamy tu piękny zestaw historycznych starych szlifów o niespotykanym wśród współczesnych brylantów życiu i ogniu, skrze diamentów. Podkreśla to zarówno finezyjna forma naszyjnika, jak i oprawy srebrne typu abdek. 

 

Masa diamentów - diament podwieszany - szlif brylantowy stary,  o wymiarach 6,3 mm x 6 mm x H 4,0 mm, masa szacowana w oprawie min. 1 ct.

Barwa-J, czystość SI1.

Pozostałe diamenty i brylanty  - 80 kamieni - o masie łącznej szacowanej w oprawach - min. 4,80 ct.

Barwa H-I-J, czystość SI.

 

Szlif cushion /j. ang/., de coussin - /j.francuski/ - zwany antykiem - a dokładniej tłumacząc poduszka, szlif poduszkowy to niezwykle modny szlif w XIX w. biżuterii, pierwowzorem był tu szlif V. Peruzziego, tzw. potrójne dobro - więcej o historii szlifu  tutaj.

Jest szlifem brylantowym o zaokrąglonych narożach, może mieć formę bardziej kwadratową lub prostokątną,  i poprzez tę właśnie specyfikę cechuje go niebywała brylancja. Jest ona efektem tych charakterystycznych, zaokrąglonych/ściętych  rogów - i większych faset korony wydobywających blask kamienia; sama tafla jest poprzez to wąska, zaś korona wysoka i to ona, z najczęściej głęboką postawą,  'grają' diamentowym blaskiem,  nieporównywalnym z żadnym innym szlifem, brylancja scyntylacyjna jest tu wyjątkowo piękna.

 

Masa naszyjnika - 12,230 grama.

Wymiary - 4 cm szerokości x 3,3 cm max. Długość użytkowa naszyjnika  - 52 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry,  diamenty oryginalne bez późniejszych uzupełnień, całość w pięknym stanie.

 

 Naszyjnik zachwyca nie tylko oryginalną, niepowtarzalną formą,  pełną artyzmu, finezji  i kobiecości  kompozycją - szczególnego uroku dodaje mu świetnie wkomponowany w asymetryczną całość podwieszany  brylant, ale przede wszystkim urzeka niezaprzeczalnym pięknem i życiem dawnego szlifu. Taki blask i życie daje diamentowi tylko stary szlif.

 

Zdjęcia na tle jasnym wykonano w świetle dziennym, powiększenia na tle ciemnym ukazują to, co  najtrudniejsze w fotografii tego kamienia - rodzaj szlifu i klarowność diamentów . Skra i blask kamieni są zdecydowanie intensywniejsze na żywo.