nowosci

Pierścionki

Pierścionek złoty z pięknym szafirem nietraktowanym 9,50 ct i brylantami, II połowa XX w.

Pierścionek złoty z pięknym szafirem nietraktowanym 9,50 ct i brylantami, II połowa XX w.

Cena:
Cena:
Cena: 55 000,00 zł

PIERŚCIONEK ZŁOTY Z SZAFIREM NATURALNYM NIETRAKTOWANYM  - 9,50 CT

I BRYLANTAMI, PIĘKNA MARKIZA  - II POŁOWA XX W.

 

'Jeśli raz pokochasz w życiu szafir, pójdziesz w szafir jako jedna z gwiazd'... pisał Konstanty Ildefons Gałczyński nie bez przyczyny. Uroda i magia barw tego kamienia jest doprawdy zniewalająca, i nie ma znaczenia czy gra on główną rolę w klasycznych karmazycjach jak w tym właśnie pierścionku czy jest tylko dodatkiem do diamentów.

 

Szafiry naturalne nietraktowane - czyli bez poprawianej barwy i czystości o masie jak ten właśnie szafir  - min. 9,50 ct  - i atrakcyjnej barwie, należą do rzadkości; wartość takich kamieni jest nieporównywalnie wyższa od analogicznych kamieni o masie poniżej 5 ct, które na rynku spotykamy dość często.

To właśnie od tej granicy 5 ct w górę możemy mówić o unikalnych okazach klasy inwestycyjnej.

 

Kamienie naturalne nietraktowane - to kamienie bez żadnych śladów poprawiania/modyfikowania barwy, czystości, przezroczystości, czyli bez śladów traktowania.

Kamienie poprawiane/traktowane/modyfikowane  to kamienie - naturalne oczywiście - w których za pomocą manipulacji - tj. najczęściej wygrzewania lub nasycania dyfuzyjnego w przypadku szafirów, wypełniania szczelin/impregnowania, olejowania w przypadku szmaragdów, wreszcie napromieniowania /np. diamenty/ zmienia się, czyli poprawia parametry tych kamieni, tj. barwę, czystość, przezroczystość. Inne metody modyfikacji -  powlekanie, barwienie, wybielanie.

Ponad 95 proc. rubinów, szafirów i szmaragdów przed wprowadzeniem do obrotu jubilerskiego, poddawane jest najpierw upiększaniu barwy i czystości.

 

 Ponadczasowa klasyka w formie oryginalnej,  rzadziej spotykanej karmazycji,  wykonanej w złocie pr. 0,750.

 

Czas powstania/ocechowanie - II połowa XX w., urzędowe punce probiercze Francji stosowane od roku 1893 do 1984. - punce importowe.

 

Zdobienie - ręczna konstrukcja karmazycji doskonale eskponującej piękno szafiru.

Szafir naturalny nietraktowany w szlifie fasetowym na formie cushion o pięknym chabrowym wybarwieniu, przezroczysty, z cechami diagnostycznymi  dla kamieni nietraktowanych/niepoprawianych. /badania i certyfikat Laboratorium Gemmologicznego M. Ożdżeńskiego/.

 

Masa szafiru szacowana w oprawie - min. 9,50 ct.

Wymiary - 11,40 mm - 9,55 mm x H 8,08 mm.

Niezwykłą urodę tego szafiru  - rzadkiego także w takiej masie  i szlifie - podkreślają diamenty w szlifach brylantowych - 20 kamieni o masie łącznej ok. 0,55 ct.

Barwa/czystość - F-G/VS do SI.

 

Kunsztowna ręczna praca złotnicza - ażurowa biza, precyzyjne oprawy kamieni - zwracam uwagę na oprawę szafiru. Piękno tego kamienia zostało tu wyeksponowane doskonale, bez zbędnych ozdobników i dekoracji, diamentowe akcenty są subtelne i jakby w tle, bo tutaj to szafir jest  królem kamieni - prostota i minimalizm formy to determinują. 

 

 Masa pierścionka - 7,81 g.

Rozmiar jubilerski - 14.

Wymiary - korona 1,55 cm x 1,25 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny.