Wszystkie
BRANSOLETA ZŁOTA Z MOTYWEM DŁONI I SCHOWKIEM SENTYMENTALNYM,
I POŁOWA XIX W., UNIKAT KOLEKCJONERSKI
Wywodzący się ze starożytnego Rzymu motyw połączonych obręczami dłoni (zwany węzłem zakochanych) stał się symbolem przyjaźni i zjednoczenia dwóch miłości w małżeństwie i był szczególnie modny w XIX w. biżuterii sentymentalnej wpisując się w symbolikę i bogactwo znaczeń różnorodnych form jubilerskich wyrażających uczucia.
Czy to dłonie splecione "rączka w rączkę" czy połączone węzłem zakochanych, motywy te, zwłaszcza w I połowie XIX wieku, popularne były przede wszystkim w bransoletach, choć takie okazy jak ten, gdzie przekaz emocjonalny wzmacnia tajny schowek, a dłonie damska i męska są dosadnie zróżnicowane, są prawdziwymi unikatami.
Tajne skrytki/schowki w medalionach, pierścionkach czy bransoletach zamykały w sobie wspomnienia, emocje, uczucia, pamiątki. Biżuteria sentymentalna z romantycznym przesłaniem intrygowała sekretnymi motywami i znaczeniami, a ich charakter wyrażały także niezwykle finezyjne formy jubilerskie wymagające od złotników wyjątkowych umiejętności.
Unikalna bransoleta wykonana w złocie pr. 0,585.
Czas powstania/pochodzenie - I połowa XIX w., ok. 1840-50, bransoleta reprezentatywna dla warsztatów złotniczych Cesarstwa Austrii z tego okresu.
Zdobienie - realistyczny motyw dłoni damskiej i męskiej połączonych węzłem miłości /obręczami/ z centralnie wyeksponowanym schowkiem sentymentalnym - konstrukcja na zawiasku. Dłoń męska ruchoma w obręczy.
Emalia błękitna i biała w rokokowej ornamentyce.
Technika - złoto dęte, cyzelowanie, grawerunek. Pełna plastyka dłoni i mankietów.
Masa bransolety - 34,8 g.
Wymiary - schowek 2,4 cm x 1,2 cm, obręcze wys. 2,2 cm i 1,6 cm, nitowane ruchome ogniwa o szer. 1 cm.
Obwód mierzony wewnątrz - ok. 18 cm.
Stan zachowania - piękny! bardzo dobrze zachowana emalia i konstrukcja całości.
Każdy wyrób z certyfikatem rzeczoznawcy.
Dostawa | Sposoby płatności | Koszty wysyłki