Wszystkie
BROSZA ZŁOTA W FORMIE GAŁĄZKI KWIATOWEJ
DIAMENTY I EMALIA, II POŁOWA XIX W.
Kwiaty i rośliny to najbogatsze źródło odwołań symbolicznych wykorzystywanych przez wieki w jubilerstwie, zaś symbolika kwiatów to złożony i wdzięczny temat.
Szczególnie modnym motywem, niezwykle urokliwym i popularnym praktycznie przez cały XIX w., były kwiaty w mniej lub bardziej przetworzonej formie – ułożone w bukiety, rozmieszczone na gałązkach, przewiązane wstążkami.
W okresie realizmu/naturalizmu połowy XIX w., stylizacja ograniczona była do minimum, a wierne przedstawienie lisci, kwiatów, owoców było nie lada wyzwaniem dla złotników w tamtych czasach. Używano złota o różnej barwie, stosowano cyzelowanie, wielobarwną emalię.
Przykładem tej stylistyki i techniki wykonania jest ta urokliwa brosza w formie gałązki kwiatowej w plastycznej kompozycji wykonanej w złocie pr. ok. 0,700 /badanie spektrometryczne wykazuje średnią 0,710/, szpilka - złoto pr. 0,240/.
Czas powstania/pochodzenie - II połowa XIX w., prawdopodobnie Austria.
Zdobienie - emalia kobaltowa i diamenty w szlifach starych rozetowych - o wymiarach 5,5 mm-3,5 mm centralny kamień oraz 3,0 - 2,5 do 2,0 mm. /9 kamieni/.
Kunsztownie wykonane oprawy i zdobienie bajorkiem doskonale wpisują się w formę kwiatu z plastycznie wycinanymi płatkami i listkami.
Masa broszy - 4,84 gr.
Wymiary - długość 3,7 cm, szerokość - 1,5 cm.
Stan zachowania - oryginalny bez ingerencji, konstrukcja w pięknym stanie, nieznaczne ubytki w emalii.
Reprezentatywny przykład biżuterii nurtu XIX w. realizmu z motywami kwiatowymi zachwycający nie tylko niepowtarzalnym wdziękiem i majstersztykiem wykonania, ale i doskonale wyważoną formą, subtelną, pełną uroku i finezji.