nowosci

Wszystkie

Brosza złota - piękny bukiet z demantoidem, perłami, diamentami, szafirem i rubinami, ok. połowy XX w.

Brosza złota  - piękny bukiet z demantoidem, perłami, diamentami, szafirem i rubinami,  ok. połowy XX w.

Cena:
Cena:
Cena: 7 500,00 zł

BROSZA ZŁOTA W FORMIE WIELOBARWNEGO BUKIETU Z DEMANTOIDEM,

PERŁAMI, DIAMENTAMI, SZAFIREM I RUBINAMI,  OK. POŁOWY XX W.

 

Unikalna brosza w formie bukietu wykonana w złocie pr. ok. 0,585.

 

Czas powstania/pochodzenie  - ok. połowy XX w. prawdopodobnie Rosja.

 Zdobienie - kompozycja bukietu kwiatowego z wielobarwnymi kamieniami w ręcznej, kunsztownej pracy złotniczej.

 

Kamienie kolorowe - wszystkie bez śladów wygrzewania/nie traktowane/ nie poprawiane  - szafir niebieski o pięknym wybarwieniu chabrowym, przezroczysty - masa ok. 0,60 ct., wym. 5 mm x H 3,10 mm. Stary szlif fasetowy.

 

Rubiny o intensywnym wybarwieniu, przezroczyste,  stare szlify fasetowe, wym. 3,00 mm - 2,5 mm, masa ok. 0,15 ct.

Diamenty - 9 kamieni - masa ok. 0,60 ct., Barwa/czystość - G-I/SI1-P1.

Wymiary - od 3,50 mm do najmniejszych 1,50 mm.

Szlify - brylantowy stary i 8/8 stary.

 

Perły - hodowane, słonowodne, białe, kremowe, wielobarwne - brunatne, jasnobrązowa/złocista. Wymiary - od 5,90 mm do 3,30 mm.

 

I kamień dodający wyrazistości, charakteru i unikatowości całej kompozycji - intensywnie zielony,  przezroczysty, acz z diagnostycznymi dla tego kamienia i pochodzenia złoża - inkluzjami - demantoid.

Masa ok. 0,60 ct., łezka fasetowana, wym. 6,00 - 5,50 mm.

 

  Masa broszy - 11,84 g.

Wymiary - długość 5 cm, szerokość maksymalna - 4 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, konstrukcja bez zastrzeżeń, szafir posiada minimalne wykruszenie/ubytek przy rondyście /krawędzi widoczny pod lupą  x 10.

Demantoid z racji wieku i właściwości/twardości tego kamienia - przytarcia krawędzi faset.

 _____________________________________________

 Demantoid  - ogień większy niż w diamencie. 

Demantoid to odmiana granatu - dokładniej andradytu, bardzo rzadka i najcenniejsza, szczególnie ta pochodząca ze złóż uralskich. Nazwa nie jest przypadkowa - pochodzi z j. flamandzkiego - demant, wskazując na istotę piękna tego fascynującego kamienia i jego podobieństwo do diamentu wynikające z jego właściwości - silnej, większej od diamentu - dyspersji. Podobny do diamentu cechuje migotliwa brylancja, ogień i gra światła jak przy oszlifowanym diamencie. Do tego dochodzi atrakcyjna barwa - ale tu wybieramy - intensywna zielona,  atrakcyjna barwa częściowo tłumi brylancję/dyspersję, im jaśniejszy odcień zieleni - większa gra światła. 

 

Demantoidy odkryte w II połowie XIX w. na Uralu stały się niezwykle popularne w rosyjskiej biżuterii - ukochany kamień C. Fabergé - ale i wśród francuskich mistrzów złotnictwa. Jednak zdecydowana większość biżuterii z tymi niezwykłymi kamieniami to biżuteria rosyjska, szczególnie secesyjna, gdzie mamy całą feerię 'diamentowej' zieleni łączonej często z rubinami.

Demantoidy ze złóż na Uralu to najbardziej cenne kamienie, które spotykamy w biżuterii rosyjskiej do maksymalnie połowy XX w. W kolekcji mojej galerii  przeważają okazy biżuterii secesyjnej, ale i późniejsze cechowane puncami do 1954 r., a także jeden okaz o proweniencji francuskiej,  do zobaczenia na miejscu.  Ich piękną cechą diagnostyczną są kryształy chromitu, a pożądaną formą w tym kontekście - tzw. koński ogon.  I jest to wcale nierzadki przykład kamienia, gdzie inkluzje są pożądaną cechą, zwiększają wartość kamienia i potwierdzają jego oryginalność.