nowosci

Archiwum Biżuterii

Ametysty i perełki, XIX w. brosza

Ametysty i perełki, XIX w. brosza

sprzedany.png

XIX W. BROSZA Z AMETYSTAMI I PEREŁKAMI, RARE

 

Brosza wykonana w latach 90-tych XIX w.  w złoconym dukatem srebrze próby 0,750, badanym, z naturalnymi ametystami i perełkami. (Niemcy lub Austria).

W formie realistycznego bukietu kwiatów, przewiązanego u nasady, i w bardzo plastycznym projekcie całości, osadzono 7 naturalnych ametystów w starych fasetowych szlifach na formach owali i łezki.

 

Kamienie wybornej jakości, o pięknym wybarwieniu, czyste, bez inkluzji i w doskonałym stanie zachowania, oprawne w zdobione, ręcznie wycinane szatony w filigranowym oplocie. W wymiarach - od 1,4 cm x 1 cm, łezki - 1,35 x 1 cm,   0,9 x 0,8 cm do 0,5 cm.

 

Masa broszy - 9.650 grama, wymiary - 5,5 cm x 3,2 cm. Stan zachowania bardzo dobry - i kamieni i opraw. U nasady bukietu delikatna patyna.

 

Egzemplarz bardzo rzadki w takiej formie, nawiązuje do realizmu połowy XIX w., nadto  niezwykłej urody, stanu zachowania, jak i klasy dawnego złotnictwa  -  z pięknymi XIX w. królewskimi kamieniami  - ametystami  - prawdziwymi, bez żadnych ulepszeń, modyfikacji i poprawek, które mają miejsce obecnie  we wszystkich współczesnych kamieniach kolorowych.

 

Wykonany z finezją, lekkością, w przekazie wysublimowany i bardzo kobiecy, z ogromnym charmem.

Ten XIX w. rarytas ametystowy dedykuję koneserom ametystowego unikalnego piękna.

 

Brosza z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych. Wartość wyceny - 5000 zł.

 

Ametysty - cenione  już od starożytności przez Egipcjan, Greków, Rzymian. Sumerowie uważali, że ametyst to talizman, który wzbudza w obdarowywanym uczucie miłości do ofiarodawcy. I to przekonanie trwa do dnia dzisiejszego.

AMETYST - jego nazwa pochodzi od greckiego słowa „amethysos”, czyli w polskim tłumaczeniu „trzeźwy”. Starożytni Grecy pili bowiem wino z ametystowych kielichów, które wypełnione czystą wodą nadawały jej barwę prawdziwego wina. Niektórzy z tych bardziej wstrzemięźliwych Greków korzystali z tego - zamiast wina pili wodę. Inni uważali, iż ametystowe naczynie chroni przed skutkami nadmiernego spożycia  trunków.  Do dziś ametyst uznawany jest za kamień trzeźwości.

Ametyst nazywany jest także  „kamieniem harmonii i relaksu”.

Przywraca równowagę osobom podatnym na stres, przynosi spokój i uwolnienie umysłu od negatywnych myśli. Pomaga radzić sobie z emocjami, dodaje cierpliwości, uwalnia od codziennego zmęczenia i problemów.

Ametystowi przypisuje się także pomoc przy łagodzeniu konfliktów w życiu osobistym i zawodowym, a także oczyszczania miejsc, gdzie długo przebywamy (biur, domów, sklepów) z nagromadzonej tam, z różnych źródeł, negatywnej energii. Dotyczy to także sfery życia seksualnego - również w tym obszarze dzięki częstym kontaktom z energią Ametystu możemy wykazywać się większą fantazją, a w konsekwencji dawać i otrzymywać więcej satysfakcji.

W przeszłości ametyst był ulubionym kamieniem dostojników kościelnych.

Purpura przez stulecia uznawana była za kolor królewski, dlatego jest zrozumiałe, dlaczego od wieków jest pożądanym klejnotem.

Leonardo da Vinci wspominał, że ametyst ma moc odpędzania grzesznych myśli i zwiększa jasność umysłu. Ponieważ  ametystowi przypisywano działanie umacniania celibatu i pobożności, był od średniowiecza ważnym kamieniem ozdobnym kościoła katolickiego.

Ametyst był nazywany kamieniem biskupim - niektórzy biskupi noszą pierścienie z ametystem po dziś. Jest wymieniany jako jeden z kamieni pektorału Aarona (Wj 28:19; Wj 39:12). W Apokalipsie Św. Jana stanowi ozdobę dwunastej warstwy fundamentu niebieskiego Jeruzalem (Ap 21:20). [wiki].

Ametysty znajdują się wśród brytyjskich klejnotów królewskich. Caryca Katarzyna Wielka wysyłała na Ural tysiące robotników w poszukiwaniu kamieni najwyższej jakości, stąd też pochodzi określenie “syberyjska jakość”.