nowosci

Archiwum Biżuterii

Biedermeier - złota bransoleta z granatem i emalią, Budapeszt, ok.1840-50

Biedermeier - złota bransoleta z granatem i emalią, Budapeszt, ok.1840-50

sprzedany.png

BRANSOLETA ZŁOTA,  BIEDERMEIER - EMALIA I GRANAT

BUDAPESZT, I POŁOWA XIX W.

 

Klasyka epoki biedermeier - zachowana w doskonałym stanie,  bransoleta wykonana w złocie pr. 0,700 /ocechowanie z epoki/dodatkowo badanie spektrometryczne/.

 

Czas powstania/pochodzenie - ok. 1840-50, Budapeszt.

Ocechowanie - dość rzadkie punce probiercze z I połowy XIX w. bite wewnątrz obręczy bransolety, kiedy Węgry były jeszcze pod panowaniem Habsburgów -  cecha miejska Pestu jako wolnego miasta królewskiego oraz częściowo czytelny monogram złotnika.

 

Technika/zdobienie - forma dwudzielnej obręczy w ornamentyce doskonale oddającej estetykę epoki - centralnie motyw winorośli dekorowany kobaltową i białą emalią na giloszu, który płynnie łączy się z motywem palmetki i dekorem kwiatowo-roccaille'owym, zaś winne grono stanowi granat alamadyn w szlifie fasetowym na formie łezki w kunsztownej oprawie. /oprawa od spodu foliowana zgodnie ze sztuką epoki/.

 

Złoto dęte, repusowanie, cyzelunek.

 

Masa bransolety- 15,21 gr.

Wymiary - szerokość maksymalna 3,3 cm, obręcz - 5 mm. Średnica mierzona wewnątrz obręczy - owal - 5,9 cm x 4,7 cm.

Stan zachowania - wyjątkowo piękny i oryginalny z epoki z ponad wiekową patyną czasu na złocie; głęboki, ciepły stary odcień złota nieosiągalny żadną współczesną chemią w przypadku złota. 

Konstrukcja bez żadnych uszkodzeń. 

 

Unikat kolekcjonerski, gdzie kunszt sztuki złotniczej sprzed prawie 200 lat łączy się z ponadczasowym urokiem dawnej biżuterii oddając klimat i niepowtarzalność tego typu historycznych egzemplarzy.