nowosci

Archiwum Biżuterii

Bransoleta art deco - szmaragd 1,70 ct i brylanty starego szlifu - lata 1920.-30. XX w.

Bransoleta art deco - szmaragd 1,70 ct i brylanty starego szlifu - lata 1920.-30. XX w.

sprzedany.png

BRANSOLETA ZŁOTA ZE SZMARAGDEM 1,70 CT I BRYLANTAMI STAREGO SZLIFU 0,78 CT

ART DECO, LATA 20/30. XX W.

 

Odnowa w postaci art déco przyniosła geometryzację i symetrię formy, prostotę, funkcjonalność, elegancję i wyrafinowanie. Dominują kontrastowe zestawienia barw - czerwone i czarne, czerń (np. onyks) z diamentami i perłami, ale i ekskluzywne kamienie -  jak szmaragdy w połączeniu z brylantami i platyną.

W tym czasie wprowadzono nowe, geometryczne szlify kamieni - kwadrat, bagiet, trapez, trójkąt. Luksus, nowoczesna jak na owe czasy forma, ale i nawiązanie do stylów klasycznych, ekskluzywne materiały, elegancja i mistrzostwo wykonania - bo wtedy jubilerstwo sięgnęło artystycznych szczytów - to podstawowe cechy biżuterii art deco.

 

Przykładem ponadczasowej klasyki art deco jest  ta bransoleta, wykonana w złocie próby 0,585.

 

Czas powstania/pochodzenie  - okres międzywojenny XX w., lata 20.-30. XX w., Europa Zachodnia.

Okres i styl  art deco.

Zdobienie - szmaragd naturalny w szlifie schodkowym na formie prostokąta - masa 1,70 ct,  umieszczony centralnie w ażurowej kompozycji art deco stanowi o charakterze i urodzie bransolety.

Wybarwienie kamienia piękne, które trudno oddać na zdjęciach - zieleni szmaragdowej, głębokiej, "morskiej". Szmaragd klarowny, czysty, wysokiej jakości.

Diamenty naturalne w szlifach  brylantowych starych o masie łącznej 0,78 ct /10 kamieni/.

Wymiary kamieni - 3,6 mm, 2,2 mm-2,1 mm.

Barwa bieli - H-I, czystość - VS do SI.

 

Brylancję i blask diamentów, w szczególności zaś urodę szmaragdu, podkreśla wyjątkowo prosta, minimalistyczna  kompozycja - bardzo nowoczesna jak na owe czasy -  geometryczny szlif  szmaragdu i charakterystyczna dla biżuterii tego okresu oprawa kamieni w korny z drobnym perełkowaniem na brzegach.

 

Masa bransolety - 6,380 grama.

Wymiary - front 3,5 cm długości x 0,8 cm szerokości maksymalnej. Długość użytkowa - ok. 16,2 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, zarówno całość ażurowej konstrukcji, jak i ogniwa oraz  kamienie zachowane w pięknym, bez uszkodzeń, stanie. Zabezpieczenie w formie 'ósemki'.

 

Szczególnie zachwyca prosta forma bransolety - geometryzacja i symetria, tu złamana pięknem i barwą zielonego kamienia. Jednocześnie bransoleta urzeka subtelnością i delikatnością, niezaprzeczalnym pięknem starych, nie modyfikowanych kamieni, zachowując  przy tym klimat epoki i cechy charakterystyczne arts decoratifs.

 

Całość doskonale wyważona w kompozycji i lekka w wyrazie, jednocześnie funkcjonalna, jak biżuteria z tego okresu, z wyrazem elegancji i wyrafinowania, co gwarantuje  tak minimalistyczna forma, precyzyjna praca, jak i użyte kamienie i kruszce.

 

Bransolety tego typu ze szmaragdami są rzadko spotykane na rynku antykwarycznej biżuterii.

 

Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty