nowosci

Archiwum Biżuterii

Bransoleta na taśmie z zielonym turkusem - biedermeier - XIX w. - Peszt, Austro-Węgry - 1866 r.

Bransoleta  na taśmie z zielonym  turkusem - biedermeier - XIX w.  - Peszt, Austro-Węgry - 1866 r.

sprzedany.png

BRANSOLETA NA TAŚMIE W SREBRZE ZŁOCONYM Z TURKUSEM

AUSTRO-WĘGRY, PESZT II POŁOWA XIX W.

 

 

Od lat 50-tych XIX w. szczególnie modną ozdobą była węzłowata brosza - występująca samodzielnie bądź stanowiąca element bransolet czy naszyjników. Tworzył nią węzeł z cyzelowanych, połączonych wewnętrznie pierścieni, które przypominały precla – obwarzanka, dekorowanych emalią lub kolorowymi kamieniami czy szkłami. Zwany także węzłem miłości - węzłem zakochanych. Szczególnie popularny w Austrii i południowych Niemczech.

Motyw ten, w dość okazałej formie, mamy także w tej bransolecie.

 

Czas powstania/pochodzenie: II połowa XIX w., lata 60-te;

Ocechowanie: punce probiercze na srebro próby 750/1000 - Austro-Węgry, Peszt od 26 maja 1866 r, . dodatkowo inicjały złotnika - GK i oddzielna literówka P - komplet cech probierczych ówczesnej monarchii Austro-Węgierskiej.

 

Technika/zdobienie: srebro dęte złocone ogniowo, repusowanie, turkus naturalny zielony, zdobienia wolutowe, motyw palmety.

 

Złocenie ogniowe - za pomocą amalgamatu złota - złota rozpuszczonego w rtęci, którą usuwa się przez odparowanie w ogniu - obecnie nie stosowane ze względu na silnie trujące działanie par rtęci, niezwykle trwała metoda i skuteczna, co widać na przykładzie egzemplarzy biżuterii z epoki dotrwałych do dzisiejszych czasów w doskonałym stanie zachowania złota.

 

Na szczególną uwagę zasługuje konstrukcja bransolety na taśmie, rzadko wystepująca w srebrze złoconym, a już szczególnie zachowana w tak doskonałym stanie, mocowana do frontu na zawiasach.

Takie egzemplarze są rzadkie na rynku antykwarycznym - jeśli już zostały - to same fronty przerabiane na broszki.

 

Masa bransolety - 25,600 grama, wymiary - długość całości 17,7 cm, szerokość taśmy - 0,9 cm, front - 3,7 cm x 2,5 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, bez wgnieceń, w całości oryginalny, turkus w nieczęsto spotykanym zielonym kolorze.

 

Rzadki egzemplarz historyczny, z pełnym ocechowaniem, w reprezentatywnej dla epoki technice, jak i zdobieniu turkusem - symbolika zarówno formy - węzła miłości, jak i turkusu, pozwala mi na szczególne polecenie bransolety na prezent miłości. Niepowtarzalny i jednostkowy - z duszą i historią.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty