nowosci

Archiwum Biżuterii

Bransoleta platynowa art deco typu "tenisówka" - brylanty starego szlifu 6,50 ct - lata 20.-30. XX w.

Bransoleta platynowa art deco typu "tenisówka" - brylanty starego szlifu 6,50 ct  - lata 20.-30. XX w.

sprzedany.png

PLATYNOWA BRANSOLETA Z BRYLANTAMI STAREGO SZLIFU  6,50 ct

 ART DECO, LATA 20/30. XX w.

 

Najszlachetniejszy z kamieni, najdroższy twór natury - diament - rex gemmarum -  najpiękniej i najpełniej prezentuje swoje wszystkie blaski w platynie, która uważana jest za symbol splendoru, dostojeństwa, luksusu. Szczególnie, jeśli dodamy do tego formy i cechy biżuterii okresu art deco, kiedy to nastąpił triumfalny powrót platyny, zaś diamentowa biżuteria, z jej udziałem, stała się symbolem epoki.

 

Odnowa w postaci art déco przyniosła geometryzację i symetrię formy, prostotę, funkcjonalność, elegancję i wyrafinowanie. W tym czasie wprowadzono nowe, geometryczne szlify kamieni - kwadrat, bagiet, trapez, trójkąt. Luksus, nowoczesna jak na owe czasy forma, ale i nawiązanie do stylów klasycznych, ekskluzywne materiały, elegancja i mistrzostwo wykonania - bo wtedy jubilerstwo sięgnęło artystycznych szczytów - to podstawowe cechy biżuterii art deco.

 

Estetyka art deco jest niezwykle wyrazista w charakterze, z dominantą geometrii i symetrii formy, wyrafinowanej prostoty w połączeniu z wysmakowaniem projektu i finezją.

Ponadczasowość, nowoczesność i szlachetność formy, ale i prostota, funkcjonalność  i nawiązanie do stylów klasycznych, a także wyrazistość tego stylu, piękne proporcje  i mistrzowskie wykonanie – to wszystko powoduje, iż jest to niezmiennie modna i zachwycająca biżuteria dla każdego bez względu na wiek, wpisuje się doskonale w dzisiejsze stylizacje.

 

Katalogowym przykładem ponadczasowej klasyki art deco niech będzie ta bransoleta-  typu "tenisówka" -  wykonana w platynie próby 0,950. /część zameczka - złoto pr. 0,750./.

 

Czas powstania/pochodzenie - okres międzywojenny XX w., lata 20.-30. XX w., Europa Zachodnia.

Okres i styl art deco.

 

Zdobienie - diamenty naturalne w szlifach brylantowych starych o masie łącznej 6,50  ct.

Wymiary kamieni - 3,5 mm - 3,4 mm. /39 kamieni/. 

Barwa bieli - H - Wesselton,  czystość VS do  SI.

Grawerunek.

 

Diamenty o pięknym życiu i ogniu starych szlifów, oprawne w korny, z drobnym perełkowaniem na brzegach, są doskonale wyeksponowane poprzez ten rodzaj oprawy i użycie platyny, a szczególnie poprzez miękką formę bransolety.  Kompozycja bransolety bez początku i końca - prezencja założonej i komfort użytkowania wyśmienite.

 

Masa bransolety - 21,100 grama.

Wymiary - szerokosć ok. 4,5 mm, długość użytkowa - 18,5 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, zarówno całość platynowej konstrukcji, jak i brylanty zachowane w wyśmienitym stanie.

Zwracam Państwa szczególną uwagę na sposób zapięcia bransolety - z dodatkowym zabezpieczającym trzpieniem montowanym na zawiasku, także zdobionym grawerunkiem.

 

Kwintesencja stylu art deco szalonych lat 20.-30. XX w. - wyrafinowana prostota i funkcjonalność, szlachetnosć formy i niezaprzeczalne piękno dawnego diamentu i szlifu, wreszcie precyzja pracy w platynie. Miękka, elastyczna linia dodaje całości elegancji, wdzięku i kobiecości.

 

Klasyka zdecydowanie ponadczasowa, doskonała na dziś, a mająca jednak prawie 100 lat historii, stanowi jednocześnie katalogowy przykład biżuterii tego okresu - w projekcie, klasie wykonania, doborze kamieni i kruszców.

 

Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego /eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty

 

PLATYNA

W roku 1790 król Francji, Ludwik XVI, oświadczył, że platyna to jedyny metal odpowiedni dla królów.

 

Platyna jest cenniejsza niż złoto. To rzadko występujący metal. Wykorzystywana już była w starożytności w Grecji i Cesarstwie Rzymskim w formie stopu z innymi metalami, które jej zwykle towarzyszą (ruten, rod, pallad, osm, iryd). Egipcjanie ozdabiali platyną sarkofagi.

Pierwiastek ten był znany w Ameryce jeszcze w czasach prekolumbijskich. Do Europy platynę sprowadzili w 1750 roku Hiszpanie, którzy sądzili, że jest to tylko odmiana srebra. Początkowo niedoceniana, nazywana była „platina”, co oznacza: „małe srebro”, „sreberko”.

 

Platyna ma doskonały połysk metaliczny. Jest trwała, kowalna i plastyczna. Charakteryzuje się wysoką temperaturą topnienia (około 1780°C), którą nieznacznie tylko daje się obniżyć przez stopienie z innymi metalami. I dlatego jest wyjątkowym wyzwaniem dla jubilerów. Gdy udało sie otrzymać kowalną platynę, biżuteria z niej stała się niezwykle poszukiwana na europejskich dworach. Iryd dodany już w niewielkiej ilości (2%) czyni platynę bardziej twardą. Natomiast pallad dodaje stopom platyny jasności, twardości i wytrzymałości.

Platyna jest stosowana do wyrobu biżuterii o najwyższej jakości.

 

Z początkiem XX w., ok. roku 1912, jako tani jej substytut, wyparło ją białe złoto, ale nie na długo - triumfalny powrót platyny nastąpił w latach 20-tych XX w., kiedy to wraz z diamentem staje się symolem luksusowej i eleganckiej biżuterii art deco. Jest wyśmienitym materiałem jubilerskim, a osadzone w niej kamienie nabierają dodatkowego piękna i szlachetnego blasku. Jest trwała, a po latach wyroby z niej pokrywają się bardzo atrakcyjną patyną eksponując urodę brylantu.