Archiwum Biżuterii
BRANSOLETA ZŁOTA BIEDERMEIER ZE SZMARAGDEM, PERŁAMI NATURALNYMI
I GRANATAMI, OK. 1820-40 W ORYGINALNYM ETUI
Unikalna bransoleta z I połowy XIX w., prezentująca mistrzostwo dawnego złotnictwa oraz estetykę wczesnej epoki biedermeier, nadto zachowana w pięknym stanie i oryginalnym etui, z dość rzadkim ocechowaniem.
Złoto ok. 0,580, dodatkowo częściowo dukatowane.
Czas powstania/pochodzenie - ok. 1820-40, Budapeszt.
Ocechowanie - rzadko spotykane punce probiercze z I połowy XIX w. bite na odwrociu zameczka bransolety, kiedy to Węgry były jeszcze pod panowaniem Habsburgów /przed utworzeniem się monarchii austro-węgierskiej/ - cecha miejska Pestu jako wolnego miasta królewskiego oraz monogram złotnika.
Zdobienie - kompozycja spójna stylistycznie, z wyjątkowym kunsztem złotniczym jaki cechuje wczesny biedermeier, nie przeładowana w formie - delikatna i wysublimowana.
Dekoracja subtelna w wyrazie - elementy repusowane, cyzelowanie, grawerunek i filigran.
Element centralny w ornamentyce floralnej z motywem winorośli, gdzie winne grona imitują granaty almadyny, realistycznie przedstawione są liście winorośli z dekoracją repusowaną oraz zdobieniem filigranem.
Centralnie - w oprawie srebrnej w formie kwiatu naturalne perełki oraz szmaragd - ten oprawny w złoto.
Szmaragd o szlifie fasetowym - wym. 4,40 mm - 2,90 mm, naturalne perły - 2,00 - 1,50 mm, granaty - 2,80 - 2,90 mm.
Niezwykle kunsztownie wykonany ręcznie łańcuch, dekorowany grawerunkiem oraz zapięcie.
Masa bransolety - 14,84 g.
Wymiary - element centralny - 4 cm x 3 cm, długość całości - ok. 17,5 cm.
Stan zachowania - obiekt mimo prawie 200 lat zachowany wyśmienicie, przechowywany w oryginalnym etui, jedynie maleńki ubytek w jednym z listków winorośli niewidoczny w noszeniu.
Egzemplarz jednostkowy prezentujący styl historyczny, w którym do dziś niewiele zachowało się tej formy i klasy, także ocechowania, przedmiotów. Stylistyka biedermeierowska była popularna praktycznie przez cały XIX w., aż do początków XX w., ewoluowała w formie, technice i wytwarzaniu/produkcji później już dość masowej, maszynowej, którą spotykamy w tym właśnie imitującym typie dość często, a która z tym prawdziwym, oryginalnym 200 letnim biedermeierem niewiele ma wspólnego. Dość powiedzieć, że i dzisiaj mamy produkowane 'noworóbki" udające dawny biedermeir, często w srebrze złoconym.
Każdy wyrób z certyfikatem rzeczoznawcy.
Dostawa | Sposoby płatności | Koszty wysyłki