nowosci

Archiwum Biżuterii

Bransoleta złota z turkusami, XVIII/XIX w.

Bransoleta złota z turkusami, XVIII/XIX w.

sprzedany.png

BRANSOLETA ZŁOTA Z TURKUSAMI,

XVIII/XIX W.

RARE

 

Bransoleta wykonana w złocie próby 0,500 do 0,540, dukatowanym.

Czas powstania/pochodzenie - przełom XVIII/XIX w., Austria. 

Zdobienie - turkusy naturalne o pięknym wybarwieniu w oprawach pave w  formie  wielostopniowych rozet  symetrycznie zmniejszających się do odwrocia bransolety. 

Poszczególne segmenty bransolety  łączone zawiaskami.

 

Bransoleta prezentuje styl klasycystyczny przełomu XVIII/XIX w., z dominantą prostoty kompozycji, harmonii,  ładu i symetrii, z symboliką turkusów jako wyrazu prawdziwej miłości.

 

Masa bransolety -  35,920 grama.

Wymiary - centralna  rozeta  mierzy 3 cm średnicy,  kolejne - 2,5 cm,  2,2 cm do 2 cm.

Długość użytkowa bransolety - ok. 16 cm, na szczupły nadgarstek, choć tego typu bransolety noszone były powyżej nadgarstka, dopasowane do obwodu - nie luźne.

 

Stan zachowania - bardzo dobry,  jak niespotykany jest taki obiekt, tak niespotykany jest taki stan zachowania - całość konstrukcji w wyśmienitym stanie, turkusy oryginalne bez wtórnych uzupełnień.

 

Bransoleta zachwyca nie tylko pięknem turkusu - kamienia niebios - prawdziwego, nie modyfikowanego jak kamienie współczesne - ale przede wszystkim unikalną, zupełnie niespotykaną już dziś  kompozycją, doskonale oddającą ducha epoki, jak i będącą  przykładem majstersztyku dawnego złotnictwa.

 

Prezentuje piękno kobiece, wysublimowane, romantyczne - z taką ponadczasową symboliką turkusu i w tak oszałamiającej kompozycji  szczególnie dedykuję na prezent miłości - zwłaszcza z kolczykami i wisiorem z późniejszego już okresu,  doskonale jednak harmonizującymi ze sobą. 

Bransoleta praktycznie nieobecna na rynku antykwarycznej biżuterii.

 

Estymacje turkusowych bransolet - tutaj

 

Dołączam certyfikat biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty

 

TURKUS: KAMIEŃ ZWYCIĘZCA - KAMIEŃ NIEBIOS - ŁADNY KAMIEŃ


Turkus - to turecki kamień, z greckiego "kalait", czyli "ładny kamień". Z języka francuskiego -  turecki kamień (pierre turquoise).
Historia turkusów sięga czasów starożytnych, a nazwa kalait została użyta przez rzymskiego pisarza Pliniusza Starszego. Turkus przywędrował do nas  z Turcji, tamtędy bowiem wiódł szlak handlowy z drogimi kamieniami.
Ogromną popularnością cieszył się w okresie Starego Państwa w Egipcie. Niedaleko,  na półwyspie Synaj, znajdowały się pierwsze udokumentowane złoża tego minerału. Turkus noszono jako amulet  i  umieszczano  w grobowcach, by pomóc przejść do lepszego świata.

 

Aztekowie, którzy również mieli do niego dostęp, przy jego użyciu wykonywali spore ilości masek rytualnych. Prawdziwą popularność turkusy zdobyły jednak dzięki Indianom Navajo, Zuni i Apaczom, którzy łączyli je ze srebrem, tworząc w ten sposób doskonałe ozdoby (tak bardzo pożądane przez białego człowieka).

 

Turkus, jak każdy kamień szlachetny ma swoje znaczenie. Stosowany jako talizman i kamień leczniczy, chroni przed biedą i nienaturalną śmiercią. Wzmacnia pozytywną energię, a osłabia negatywną. Wprowadza w nasze życie równowagę i harmonię. Już w XIX wieku turkusy  były modnymi ozdobami, szczególnie w nurcie biżuterii sentymentalnej. Kolor turkusów kojarzył się z niezapominajkami i był symbolem stałości uczuć.

 

Turkus, nazywany "kamieniem - zwycięzcą" - we wszystkich epokach był wybierany jako pełen energii talizman przez wojowników.
Kamieniowi temu przypisuje się nadzwyczaj szczęśliwe właściwości.

 

Niebiesie turkusy, zwane są również "kamieniami niebios", a ich przeznaczeniem miało być wprowadzanie zgody: pojednania wrogów i kończenia sporów.
Turkus strzeże przed negatywnymi wibracjami i zapobiega stanom lękowym. Chroni przed złym losem i wypadkami - niegdyś był to szczęśliwy kamień dla jeźdźców, dzisiaj polecany jest dla kierowców.
Zapewnia noszącej go osobie jasny, zrównoważony umysł. Sprzyja zachowaniu pogody ducha, dodaje optymizmu i sił witalnych. Ze względu na te właściwości jest polecany osobom, które często się komunikują. Jest to również symbol hojności, szczerości i oddania.