nowosci

Archiwum Biżuterii

Brosza srebrno-złota z diamentami starego szlifu 1,20 ct i rubinami, Wiedeń XIX w.

Brosza srebrno-złota z diamentami starego szlifu 1,20 ct i rubinami, Wiedeń XIX w.

sprzedany.png

BROSZA SREBRNO-ZŁOTA W FORMIE KOKARDY  Z DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU - 1,20 CT

ORAZ RUBINAMI - 0,80 CT

AUSTRO-WĘGRY, WIEDEŃ XIX W.

 

Motyw kokardy zajmuje szczególne miejsce w historii biżuterii i jest obecny praktycznie w każdej epoce - przyjmując różne formy jubilerskie, mniej bądź bardziej stylizowane, ze zdobieniem czy to w postaci diamentów czy kamieni kolorowych, zawsze jednak pełen wdzięku i kobiecości, stał się  już ponadczasową klasyką - czarującą.

 

Nierzadko ważna była także symbolika tego motywu - w XIX w. biżuterii podwójna kokardka w tzw. 'węźle miłości' symbolizowała więź zakochanych, a wywodziła się ze starożytnego motywu. Wyrażała więc emocje i była ulubioną formą w nurcie sentymentalnej biżuterii, szczególnie modnym i bardzo popularnym  w XVII i XVIII w. we Francji.

 

Przykładem XIX w. kokardy w tej symbolice i realistycznej formie, wzmocnionej emocjonalnie poprzez połączenie diamentów z rubinami, jest ta brosza wykonana w srebrze pr. 0,750 oraz złocie pr. 0,585.

 

Czas powstania/pochodzenie - koniec XIX w.,  brosza nosi historyczne punce probiercze austro-węgierskie z okresu 1872-1922 na złoto pr. 0,585 z ówczesną literówką miasta monarchii A - Wiedeń.

Cechy probiercze bite na - szpilce broszy /tu także nieczytelny monogram złotnika/ oraz na haczyku broszy komplet cech z dodatkową lit. A.

 

Zdobienie - diamenty naturalne w szlifach rozetowych o masie łącznej 1,20 ct /17 kamieni/, biel I-J /Top Crystal/, czystość SI, 

oraz naturalne rubiny w szlifach starych fasetowych o masie łącznej 0,80 ct /11 kamieni/ ułożone naprzemiennie z diamentami.

 

Oprawy srebrne, charakterystyczne dla XIX w. biżuterii z diamentami, forma plastyczna, konstrukcja mocowana na sztyftach.

 

Masa broszy - 5,580 grama.

Wymiary - 2,8 cm x 2,3 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, wyjątkowo piękny - kamienie bez wtórnych uzupełnień, sprawne oryginalne zapięcie, żadnej ingerencji w substancję zabytkową, napraw czy uszkodzeń. Całość tak plastycznej konstrukcji w wyśmienitym stanie.

Piękna, szlachetna patyna dająca kontrast dla blasku diamentów.

 

Przykład biżuterii historycznej doskonale odnajdującej się w dzisiejszych czasach, i to zarówno jeśli idzie o symbolikę formy, jak i ponadczasową urodę - wdzięk, czar, kobiecość i klimat.

Brosza urzeka nie tylko kunsztem dawnej pracy jubilerskiej starego Wiednia, finezją,  ale i pięknem kamieni, diamentów świetnie harmonizujących z rubinami.

 

Brosza jest w wyrazie znacznie subtelniejsza niż na zdjęciach, także i diamentowy blask, właściwy dla szlifu rozetowego jest piękny i prawdziwy tylko na żywo.

 

Zakup z  certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty