nowosci

Archiwum Biżuterii

Brosza złota w formie bratka - perły i diamenty - pocz. XX w.

Brosza złota w formie bratka - perły i diamenty - pocz. XX w.

sprzedany.png

BROSZA ZŁOTA W FORMIE BRATKA Z PERŁAMI I DIAMENTAMI,

POCZ. XX W.

 

Kwiaty i rośliny to najbogatsze źródło odwołań symbolicznych wykorzystywanych przez wieki w jubilerstwie. Symbolika kwiatów to ponadczasowe i wdzięczne źródło insipiracji dla form jubilerskich, a także nie lada wyzwanie dla złotników  i możliwość wykazania niezwykłego kunsztu złotniczego. W znaczeniu i wyrażaniu emocji w biżuterii XIX w. pnącza winorośli symbolizowały wierność, róża – miłość, zaś bratek - przyjaźń.

Obok często spotykanych i modnych gałązek kwiatowych czy bukietów przewiązanych wstążką pojawiają się ozdoby w tej stylistyce przyjmując dość wierne realistyczne formy poszczególnych kwiatów,  w pełnej plastyce pracy, czego przykładem jest ta brosza w formie bratka charakterystycznego dla wiedeńskiej szkoły jubilerskiej przełomu XIX/XX w. 

 

Brosza wykonana w złocie pr. 0,580.

Czas powstania/pochodzenie - pocz. XX w., ok. 1900-1910, tereny ówczesnych Austro-Węgier.

Zdobienie - perły naturalne - 4 sztuki,  hodowlane - 2, barwy białej.

Diamenty - szlify rozetowe stare - masa ok. 0,60 ct. /84 kamienie/.

Barwa i czystość - G-H/SI-P.

 

Masa broszy - 9,45 gr.

Wymiary - 3,6 cm x 3 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, bez uszkodzeń.

 

Historyczny egzemplarz urzekający nie tylko pełną wdzięku i finezji  formą, niezwykłym urokiem w połączeniu z mistrzostwem wykonania  i kunsztem złotniczym dziś już niespotykanym,  ale i połączeniem maleńkich skrzących diamentów w pełnej plastyce kompozycji z perłami kroplami.