nowosci

Archiwum Biżuterii

Brosza złota z turkusami, perłami i diamentem, XIX w.

Brosza złota z turkusami, perłami i diamentem, XIX w.

sprzedany.png

BROSZA ZŁOTA Z TURKUSAMI, PERŁAMI GŁĘBINOWYMI I DIAMENTEM

II POŁOWA XIX W.

 

Brosza wykonana w złocie próby 0,270 - konstrukcja belkowa/podstawa całości oraz złocie próby 0,720 - medalion z turkusami w fIligranowym oplocie.

 

Czas powstania/pochodzenie - II połowa XIX w., Austro-Węgry lub Rosja. 

Brosza wpisuje się w nurt XIX w. biżuterii historycznej w jej odmianie sentymentalnej - element centralny w formie medalionu ze zdobieniem typowym dla nurtu uczuciowego, z użyciem turkusów jako symbolu prawdziwej miłości.

 

Zdobienie - turkusy naturalne w oprawach pave, perły głębinowe i diament naturalny w szlifie raut,  tworzące motyw kwiatowy.

Technika - złoto dęte, oplot filigranowy.

 

Masa broszy - 11,390 grama.

Wymiary - 5 cm długości x 2,7 cm  szerokości.

Stan zachowania - bardzo dobry, zarówno konstrukcja całości, jak i kamienie, w pięknym stanie z epoki,  turkusy i perły bez wtórnych uzupełnień, jedynie na krawędzi bocznej oprawy medalionu minimalne 1 mm uszkodzenie na wysokości filigranowego oplotu - pokazuję na zdjęciach  - zbliżeniach. Nie ma to wpływu ani na stabilność  konstrukcji ani na urodę broszy, w noszeniu  jest zupełnie niewidoczne.

 

Historyczny egzemplarz zachwycający nie tylko formą, kunsztem i subtelnością  wykonania, ale przede wszystkim urodą dawnego, prawdziwego turkusu, kompozycją pełną nieprzemijającego wdzięku i uroku, jak i  symboliką kamieni doskonale wpisującą się w dzisiejsze czasy.

 

Brosza z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty