Archiwum Biżuterii
BROSZA Z FUNKCJĄ WISIORA, SREBRNO-ZŁOTA, ZE SZMARAGDAMI I DIAMENTAMI 2,20 CT,
II POŁOWA XIX W.
Motyw kokardy zajmuje szczególne miejsce w historii biżuterii i jest obecny praktycznie w każdej epoce - przyjmując różne formy jubilerskie, mniej bądź bardziej stylizowane, ze zdobieniem czy to w postaci diamentów czy kamieni kolorowych, zawsze jednak pełen wdzięku i kobiecości, stał się już ponadczasową klasyką - czarującą.
Nierzadko ważna była także symbolika tego motywu - w XIX w. biżuterii podwójna kokardka w tzw. 'węźle miłości' symbolizowała więź zakochanych, a wywodziła się ze starożytnego motywu. Wyrażała więc emocje i była ulubioną formą w nurcie sentymentalnej biżuterii, modnym i niezwykle popularnym przez cały XIX w. Szczególnie także upodobała sobie ten motyw biżuteria edwardiańska początków XX w.
Przykładem XIX w. kokardy w tej symbolice i realistycznej formie, wzmocnionej emocjonalnie poprzez połączenie diamentów z wyjątkowej urody szmaragdami, jest ta brosza z funkcją wisiora wykonana w srebrze pr. ok. 0,800 do 0,900 oraz nietypowym stopie złota od 0,250 do 0,300.
Czas powstania - II połowa XIX w., stylistyka realizmu naturalistycznego. /ok. 1850-70 r./.
Zdobienie - plastyczna forma kokardy z motywami floralnymi zachwycająca wyjątkowo pięknymi szmaragdami we wzorcowej wręcz barwie tego kamienia - intensywnej, głębokiej pięknej zieleni w typie szmaragdów z Muzo; szmaragdy w historycznych oprawach typu abdek.
Diamenty w szlifach rozetowych - 42 kamienie - o masie łącznej ok. 2,20 ct.
Barwa/czystość - od H do K/ SI-P1.
Szmaragdy w szlifach fasetowych o masie łącznej ok. 1,50 ct., wym. 7,30 mm x 4,90 mm x H 3,35 mm; 5,10 - 4,90 mm, 3,00 - 2,70 mm. Kamienie nietraktowane - bez śladów poprawiania.
Finezyjna, kunsztowna praca złotnicza z ponadczasowym urokiem formy i magią diamentów w szlifie róży.
Konstrukcja umożliwa założenie łańcuszka/taśmy na zawiesiach przy krawędziach kokardy.
Masa broszy - 8,77 g.
Wymiary - długość 3,8 cm x 3,5 cm.
Stan zachowania - bardzo dobry.
Przykład biżuterii historycznej doskonale odnajdującej się w dzisiejszych czasach, i to zarówno jeśli idzie o symbolikę formy, jak i ponadczasową urodę - wdzięk, czar, kobiecość i klimat oraz magię szmaragdu.