nowosci

Archiwum Biżuterii

Demi-parure: kolczyki i brosza-wisior z diamentami starego szlifu 5 CT, II połowa XIX w.

Demi-parure: kolczyki i brosza-wisior z diamentami starego szlifu 5 CT, II połowa XIX w.

sprzedany.png

DEMI PARURE - KOLCZYKI I BROSZA-WISIOR 

Z DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU - 5 CT,  II POŁOWA XIX W. 

W ORYGINALNYM ETUI

 

Reprezentatywny przykład XIX w. biżuterii wielofunkcyjnej w unikalnym demi parure zachowanym w wyśmienitym, kompletnym, bez żadnej ingerencji,  stanie, co jest rzadkością w tego typu biżuterii - i mam tu na myśli zarówno formę/konstrukcję całości,  jak i technikę wykonania; zapięcia i mechanizm broszy/wisiora, zapięcia kolczyków, podwieszane ruchome wisiorki i oryginalne, bez wtórnych uzupełnień, diamenty.

Kolczyki i brosza-wisior wykonane w srebrze próby 0,750, częściowo złoconym. /na odwrociu/.

 

Czas powstania/pochodzenie - lata 1850-80,  tereny ówczesnych Austro-Węgier - zarówno oprawy kamieni, forma całości, jak i technika/konstrukcja wykonania  wskazują  na  stary Wiedeń/Budapeszt - austro-węgierska szkoła jubilerska.

 

Zdobienie - diamenty w szlifach starych rozetowych na formach nieregularnych charakterystycznych dla okresu wykonania. 

Masa szacowana w oprawach - ok. 5 ct /65 kamieni/. 

Ornamentyka floralna z podwieszanymi wisiorkami. 

 

Zachwycają przede wszystkim formy okazałej, wielostopniowej i  przestrzennej rozety oraz  misternej konstrukcji całości i technika opraw kamieni. Każdy kwiatuszek jest ręcznie wycinany i łączony z pozostałymi, tworząc wyjątkowej urody diamentowe rozety.

 

Technika - diamenty w oprawach zamkniętych od spodu, osadzone na folii. Kolczyki do noszenia w dwóch wersjach, zapięcia oryginalne z przodu.

Ciekawe rozwiązanie techniczne w broszo-wisiorze umożliwiające komfortowe noszenie go jako wisiora - szpilka broszy jest  zdejmowana - pokazuję na zdjęciach, a haczyk montowany na zawiasie, co umożliwia jego schowanie i nie tylko wygodne noszenie, ale i estetyczny wygląd całości. 

 

Masa kompletu - 25,100 grama.

Wymiary - brosza-wisior 3 cm średnicy  x 6,5 cm długości.

Kolczyki -  średnica rozety kwiatowej 1,7 cm, długość całego kolczyka - 5,8 cm. 

 

Stan zachowania - wspaniały - podkreślam to szczególnie, bardzo rzadko spotykany w tego typu biżuterii wielofunkcyjnej, i mam tu na myśli nie tylko zachowanie się kompletu w całości i w etui.

Stan całości oryginalny i kompletny, konstrukcja broszy-wisiora zachowana doskonale, bez żadnych ubytków/napraw/kompilacji bądź przeróbek często spotykanych w tego typu biżuterii.  

Kolczyki z oryginalnymi zapięciami i całością przestrzennej konstrukcji, jak i kamieniami w pięknym stanie, kompletne. 

  

Historyczny, jednostkowy egzemplarz dawnej bizuterii, łączącej ponadczasowy urok z precyzją i niezwykłym kunsztem wykonania, a także rozwiązaniami "technicznymi" zupełnie nie do odtworzenia w dzisiejszych czasach.

 

Nieprzemijający wdzięk, subtelność i delikatność/lekkość pracy w tak okazałej formie całości, historia szlifu oraz uroda diamentu - prawdziwego, nie modyfikowanego, nie dzisiejszego; z magią i duszą rzeczy dawnej. Nadto walor prezentujący niespotykany, oryginalny stan zachowania - koneserom tematu dedykuję szczególnie. 

 

Dołączam certyfikat biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych. 

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty