nowosci

Archiwum Biżuterii

Etruscan revival style - unikalny wisior z podwieszanym sekretnikiem i funkcją broszy - złoto, turkusy, emalia i perły - XIX w.

Etruscan revival style - unikalny wisior z podwieszanym sekretnikiem i funkcją broszy - złoto, turkusy, emalia i perły - XIX w.

sprzedany.png

UNIKALNY WISIOR Z FUNKCJĄ BROSZY I PODWIESZANYM SEKRETNIKIEM - ZŁOTO, TURKUSY,  EMALIA I PEREŁKI,

ETRUSCAN REVIVAL STYLE - XIX W.

 

Okazały i unikalny w formie wisior/brosza wykonany w złocie próby 0,580. Lutowie częściowo metalowe.

Stanowi część oryginalnego kompletu z kolczykami.

 

Czas powstania/pochodzenie - ostatnia ćwierć XIX w., Europa Środkowa, południowe Niemcy -  prawdopodobnie warsztaty w  Pforzheim lub Schwäbisch Gmünd.

Ocechowanie - historyczne urzędowe punce probiercze na importy /wwozowe/ ówczesnych Austro-Węgier z okresu 1872-1902 na złoto pr. 4 /0,580/. Cechy bite na konstrukcji zapięcia.

 

Zdobienie - turkusy, półperełki, czarna emalia, filigran, granulacja. Ornamentyka floralna w ujęciu antykizującym i realistycznym.

Złoto dwubarwne, dukatowane i matowione, częściowo dęte, cyzelowane, grawerowane.

 

Obok cech charakterystycznych dla nurtu archeologiczno-historycznego, który prezentuje ten wisior,  mamy tu także przesłanie sentymentalne w postaci wyjątkowej urody i klasy wykonania medalionu-sekretnika podwieszanego w dekorowanej półperełkami, turkusami, emalią i motywami floralnymi oprawie -ramie stanowiącej oryginalną konstrukcję kompozycji.  Zdobienie turkusami  - symbolami prawdziwej miłości  - wzmacnia przekaz emocjonalny.

 

Sekretnik dwustronnie przeszklony, se schowkiem sentymentalnym.

Całość łączy w sobie cechy nurtu historyczno-archeologicznego z sentymetalizmem ujętym w kompozycję antykizującą, klasyczną w wyrazie, jak i zdobieniu i technice złotniczej.

 

Masa wisiora - 16,870 grama.

Wymiary - długość 9 cm, szerokość maksymalna - 5 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, bez uszkodzeń czy wgnieceń, żadnych ubytków/ na zdjęciach miejscami refleksy świetlne załamujące powierzchnię/.

 

Wisior jest niezwykle rzadkim przykładem stylu historycznego w biżuterii rzadko spotykanego na rynku antykwaryczym, szczególnie w komplecie z kolczykami. Forma wisiora-sekretnika,  kunszt wykonania i pełna  wdzięku i uroku kompozycja, jak  i zdobienia tworzą całość oryginalną, niespotykaną, z wyraźnym duchem epoki i nieodpartą magią rzeczy dawnej.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty