nowosci

Archiwum Biżuterii

Etruscan revival style - złota brosza z diamentem starego szlifu, Austro-Węgry, 1866-1872

Etruscan revival style  - złota brosza z diamentem starego szlifu, Austro-Węgry, 1866-1872

sprzedany.png

ZŁOTA BROSZA Z DIAMENTEM - ETRUSCAN  REVIVAL STYLE

AUSTRO-WĘGRY 1866-1872

 

Szczególne miejsce  w historii biżuterii tego okresu zajmuje styl tzw. archeologiczno-historyczny.  Już w I połowie XIX w. starano się nawiązywać do form ozdób antyczno-klasycznych. Po wystawie Światowej w Londynie w 1862 r., zapanowała moda na biżuterię inspirowaną znaleziskami archeologicznymi. Wzorowano się na antyku zarówno pod względem formy jak i technik złotniczych, widzimy szczególne inspiracje złotnictwem etruskim i hellenistycznym. Popularność antykizujących motywów  i nurt ten,  mniej lub bardziej przetworzone motywy antykizujące oraz charakterystyczne dla tego stylu klasyczne formy i  techniki zdobienia (filigran, granulacja, złocenie dukatowane) utrzymały się do końca XIX wieku. 

 

Katalogowym przykładem tego pięknego stylu historycznego jest ta brosza stanowiąca oryginalny i unikalny  komplet z kolczykami i bransoletą.

 

Brosza wykonana w złocie pr. 0,580 /dawna pr. 4/, dukatowanym /złoconym pr. 0,986/, matowionym.

 

Czas powstania/ocechowanie - l. 1860/70. Austro-Węgry.

Urzędowe historyczne punce probiercze  z okresu początków monarchii austro-węgierskiej 1866-1872 bite na szpilce i zapięciu broszy. Dodatkowo częściowo czytelny imiennik złotnika, cecha kontrolna miejska Pragi bita na bransolecie, co pozwala na określenie takiego właśnie pochodzenia.

 

Zdobienie - antykizująca forma całości z podwieszanymi ruchomymi wisiorkami w formie filigranu, granulacja, i cyzelowanie; centralnie w oprawie chatonowej diament w szlifie nieregularnego trójkątnego rautu o wym. 4,6 mm - 4,1 mm.

 

Obok antykizującej estetyki mamy tu także przesłanie sentymentalne w postaci sekretnika na odwrociu broszy.

 

Masa broszy - 21,76 g.

Wymiary - 4,2 cm szerokości x 6,2 cm długości.

Stan zachowania - konstrukcja medalionu w doskonałym stanie bez śladów używania, brak jednego z filigranowych frędzelków, jest to niewidoczne w noszeniu.