nowosci

Archiwum Biżuterii

Medalion srebrny - sekretnik z turkusami, granatami i motywem aniołka - Budapeszt XIX w.

Medalion srebrny - sekretnik z turkusami, granatami i motywem aniołka - Budapeszt XIX w.

sprzedany.png

UNIKALNY MEDALION W FORMIE SEKRETNIKA  Z MINIATURĄ ANIOŁKA NA PORCELANIE 

AUSTRO-WĘGRY, XIX W.

 

 

Biżuterię sentymentalną, zwaną także dość trafnie z j. fr. 'parlante'  - czyli opowiadającą o jakimś uczuciu - wyrażała w historii biżuterii  nie tylko forma jubilerska  - medaliony, sekretniki, włosiane plecionki, złączone serca czy wreszcie strzała Amora - ale także  i kamienie, ich symbolika, jak w tym właśnie sekretniku, gdzie obok nadzwyczaj urokliwego motywu cherubinka mamy w zdobieniu  miniatury turkusy,  które z upodobaniem łączono wówczas z granatami.

 

Turkus  - kamień niebios - był symbolem prawdziwej miłości i kamieniem niezwykle popularnym w sentymentalnej biżuterii przez cały XIX w., zaś w tym sekretniku, obok turkusowego piękna, przekaz emocjonalny wzmacniają  granaty almadyny ułożone naprzemiennie z turkusami na całej powierzchni medalionu.

 

Medalion wykonany w srebrze próby 0,750.

Czas powstania/pochodzenie - koniec XIX w.,warsztaty złotnicze z terenów Siedmiogrodu. 

Ocechowanie  - urzędowe historyczne punce probiercze ówczesnych Austro-Węgier, Pest  /Budapeszt/ 1872-1922.  Cechy bite na koluszku medalionu wraz z monogramem złotnika.

 

Zdobienie/technika - miniatura malowana na porcelanie - motyw cherubinka bądź aniołka stróża dzieci, turkusy i granaty, grawerunek na odwrociu.

 

Masa medalionu - 20,51  grama.

Wymiary - 6,5  cm długości x 3 cm szerokości.

 

Stan zachowania - bardzo dobry, zarówno miniatura na porcelanie, jak i zdobienie kamieniami w pięknym stanie. Oryginalne zawiesie.

 

Sentymentalna biżuteria z ogromnym urokiem i duszą, jak i ponadczasowym przesłaniem i emocjami.  Obiekt rzadki.