nowosci

Archiwum Biżuterii

"Nie zapomnij o mnie"... - sekretnik złoty XIX/XX w.


sprzedany.png

" NIE ZAPOMNIJ O MNIE"...

SEKRETNIK ZŁOTY Z MOTYWEM NIEZPOMINAJEK W EMALII, XIX/XX W.

 

Biżuterię sentymentalną, zwaną także dość trafnie z fr. parlante - czyli opowiadającą o jakimś uczuciu - wyrażała w historii biżuterii  nie tylko forma jubilerska  - medaliony, sekretniki, włosiane plecionki, motywy pradawne jak złączone serca czy wreszcie strzała Amora,  ale także - szczególnie w XIX w. - symbolika roślinna.

 

Motywem wyjątkowo wdzięcznym były niezapominajki, szczególnie popularne w kompozycjach z turkusów, znacznie rzadziej spotykamy ten motyw w formie bukietu wykonanego w wielobarwnej emalii, jak w tym właśnie niewielkim sekretniku.

 

Unikalny sekretnik wykonany w złocie próby 0,580.

Czas powstania - przełom XIX/XX w.

Zdobienie - emalia wielobarwna, wnętrze jednostronnie przeszklone, złocone ogniowo.

 

Masa sekretnika - 8,6 grama.

Wymiary - długość z zawiesiem 3,4 cm, szerokość - 2 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny bez żadnych uszkodzeń.

 

Sekretnik pełen wdzięku i niespotykanego dziś w wyrobach jubilerskich uroku - klasyczny przykład biżuterii sentymentalnej, z ponadczasowym motywem, rzadko jednak spotykanym w takiej formie - ślicznego bukietu niezapominajek.

Całość jest niezwykle subtelna, sekretnik jest niewielki - rzadko spotykany w takich wymiarach, emalia bardzo dobrze zachowana zważywszy na taki wiek, dlatego myślę, iż będzie nie tylko perełeczką kolekcji biżuterii sentymentalnej, ale i niepowtarzalnym prezentem miłości - z duszą i historią.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty