nowosci

Archiwum Biżuterii

Pierścionek złoty w formie sekretnika z diamentem 0,90 ct i turkusami - XVIII/XIX w.

Pierścionek złoty w formie sekretnika z diamentem 0,90 ct i turkusami - XVIII/XIX w.

sprzedany.png

PIERŚCIONEK ZŁOTY Z DIAMENTEM 0,90 CT I TURKUSAMI,

ZE SCHOWKIEM, XVIII/XIX W.

 

Unikalny egzemplarz historyczny - pierścień z tajną skrytką.

Historia pierścieni ze schowkiem sięga czasów starożytnych i wtedy ta tajna skrytka służyła do ukrywania trucizny, z czasem nabywając jednak także i innego przeznaczenia. W schowkach takich trzymano także perfumy (w postaci nasączanych gąbeczek) czy relikwie świętych, służyły również jako talizmany chroniące właściciela. Niezwykłą popularnością tego typu precjoza cieszyły się w wieku XVI, nie tylko jako poison-ring, choć słynna Lukrecja Borgia podobno przy pomocy takiego właśnie pierścienia ukradkowo pozbywała się wrogów.

 

W czasach późniejszych, szczególnie począwszy od XVIII wieku, tajne skrytki w pierścionkach, podobnie jak w medalionach-sekretnikach, zamykały w sobie wspomnienia, emocje, uczucia, pamiątki. Biżuteria sentymentalna z romantycznym przesłaniem intrygowała sekretnymi motywami i znaczeniami, a ich charakter wyrażały także -  użyte  stosownie do okoliczności – kamienie.

 

Przykładem emocji wyrażanych klejnotami jest właśnie ten pierścionek, gdzie  obok ponadczasowego symbolu miłości - diamentu, uczucia wzmacniają turksusy - tworząc wokół skrytki wieniec niezapominajek. Turkus  - kamień niebios - był symbolem prawdziwej miłości i kamieniem niezwykle popularnym w biżuterii historycznej.

 

Pierścionek wykonany w złocie próby 0,580. Na odwrociu cechy warsztatowe /gmerki złotnika/.

 

Czas powstania/pochodzenie - przełom XVIII/XIX w., prawdopodobnie Wiedeń.

Zdobienie - diament naturalny w szlifie fasetowym starym na formie pendeloque  o masie szacowanej w oprawie - 0,90 ct.

Wymiary diamentu - 7,3 mm - 5,7 mm x 2,82 mm.

Barwa bieli - I /Top Crystal+/, czystość SI2.

 

Masa pierścionka - 5,380 grama.

Wymiary - korona 1,4 cm x 1,1 cm, rozmiar jubilerski - 12.5

Stan zachowania - zasługuje na szczególne podkreślenie w kontekście zarówno wieku pierścionka, jak i jego formy - jest piękny, bez żadnej ingerencji w substancję zabytkową przez ponad dwieście lat.

Tylko jeden maleńki turkus z ubytkiem na krawędzi.

 

Pierścionek jest niezwykle rzadkim egzemplarzem historycznym w stylu i formie praktycznie nieobecnej na rynku antykwarycznej biżuterii. Zachwyca nie tylko formą, ale i wdziękiem kompozycji - diamentu kropli w wieńcu turkusowych niezapominajek intrygując przy tym sekretnymi znaczeniami,  magią i tajemnicą.

 

Dołączam certyfikat biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty