nowosci

Archiwum Biżuterii

ROSYJSKA SECESJA , PETERSBURG 1899-1908, złotnik - ALEKSANDER TILLANDER, probierz - ALEKSANDER WASYLJEWICZ ROMANOW. Diamenty, rubiny i granat.

ROSYJSKA SECESJA ,  PETERSBURG 1899-1908,  złotnik -  ALEKSANDER   TILLANDER,   probierz -  ALEKSANDER WASYLJEWICZ ROMANOW.  Diamenty, rubiny i granat.

sprzedany.png

WISIOR SECESYJNY  - ROSJA,  PETERSBURG   1899-1908 - RARE 

ZŁOTNIK: ALEKSANDER   TILLANDER

PROBIERZ: ALEKSANDER WASYLJEWICZ ROMANOW

 

Rosyjska secesja z przełomu XIX/XX w., - katalogowy wisior wykonany w całości ręcznie w złocie próby 56 zołotników (0,583), oprawa diamentów  srebro.

Ocechowanie z okresu 1899-1908, Petersburg, widoczne na zdjęciu, znak probierza Aleksandra Wasyljewicza Romanowa  i monogram złotnika AT - prawdopodobnie Aleksander Tillander.

 

Linearyzm formy, secesja czysta - przywodząca na myśl Wiener Werkstätte, z naturalnymi diamentami, rubinami i granatem. W takiej właśnie formie widzimy klasę i jakość dawnego złotnictwa rosyjskiego - prawdziwy kunszt sztuki jubilerskiej, najwyższą wartość artystyczną projektu.

 

9 naturalnych diamentów - 3 to szlify brylantowe stare  (3,0 mm, 2,1 mm) oraz 6 rozet (1,7-2,0 mm) mają  masę 0,50 ct, piękną  biel H-I, czystość VS do SI. Diamenty z pięknym życiem i ogniem starych szlifów.

Naturalne rubiny i granat w starym fasetowym szlifie dopełniają ten katalogowy projekt.

 

Masa wisiora - 4.280 grama, wymiary - 5,4 cm długości x 3,4 cm  szerokości.

 Stan zachowania -  doskonały, w całości oryginalny z epoki - wszystkie kamienie oryginalne i w bardzo dobrym stanie, jak i cała konstrukcja.

 

Oferowane na rynku antykwarycznym  egzemplarze rosyjskiej secesji to głównie precjoza bardzo dekoracyjne,  z dominującymi kamieniami jakimi są oliwiny, łączone czasami z rubinami, ten wisior jest o tyle rzadki i jednostkowy, że stanowi doskonały przykład wpływu secesji zachodniej, głównie wiedeńskiej, na rosyjskie złotnictwo z tamtego okresu - to estetyka bardziej stonowana, forma spłaszczona, stylizowany kontur. Rosyjskim akcentem jest tu żywa kolorystyka i tak rzadkie połączenie kamieni jak granat i rubiny.

 

Rarytas każdej antykwarycznej kolekcji biżuterii  secesyjnej - w wydaniu rosyjskim i takim designie - unique.

 

Ekspertyza biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/eksperta diamentów jest dołączona do zakupu.