nowosci

Archiwum Biżuterii

Secesja - emalia i diamenty - Francja XIX/XX w.

Secesja - emalia i diamenty - Francja XIX/XX w.

sprzedany.png

SECESJA - UNIKALNA BROSZA Z FUNKCJĄ WISIORA - EMALIA I DIAMENTY

FRANCJA XIX/XX W.

 

Przełom w tworzeniu i stylu biżuterii nastąpił w końcu XIX w., kiedy to biżuterię zdominowała linia secesyjna, dostosowana do nowej mody belle epoque.

Secesja, jak żaden inny styl, ze swym uwodzicielskim powabem i niezaprzeczalnym  pięknem, podkreślała wyjątkowość kobiecej urody.

Estetyka secesyjna, naśladując  naturę  i wszelkie formy  roślinno-zoomorficzne, nadawała  przedmiotom piękne, fantazyjne kształty. Secesja wypracowała charakterystyczne dla siebie środki wyrazu – linearyzm formy – giętka linia, jasne połyskujące barwy i ornamentykę inspirowaną naturą.

Precjoza przybierały formy stylizowanych  gałązek, pąków kwiatów,  orchidei, bratków, dekoracyjnych liści połączonych z wijącymi się liniami, pnącz, owadów – motyli, muszek, ważek - jak i stylizowanych postaci kobiecych.

 

 Kwintesencję tejże, w estetyce i doborze środków wyrazu,  z dominantą wiosennej subtelnej kolorystyki emalii  i giętkości linii kompozycji w pełnej plastyce formy prezentuje ta brosza, z funkcją wisiora, wykonana w złocie pr. 0,750.

 

 Czas powstania/pochodzenie - przełom XIX/XX w., Francja.

Ocechowanie - urzędowe historyczne punce probiercze - Francja 1879-1910  - cechy eksportowe oraz częściowo czytelna cecha warsztatowa /cechy bite na szpilce i haczyku broszy/.

 

Zdobienie - emalia wielobarwna w tonowanej pastelowej kolorystyce w ornamentyce floralnej, diamenty w szlifach starych brylantowych i 8/8.

Brylant - 0,10 ct, 3,30 mm x 2,80 mm, barwa G, czystość SI1,

diamenty 8/8 - 0,15 ct, G-H/SI.

 

Ażurowa podstawa konstrukcji broszy z możliwością założenia łańcuszka  - funkcja wisiora.

 

Masa  - 5,61 gr.

Wymiary - 3,6 cmx 3,7 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny bez ingerencji;  ubytek w emalii.

 

 Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty