nowosci

Archiwum Biżuterii

Secesyjny naszyjnik z funkcją broszy - diamenty starego szlifu 1 ct, XIX/XX w.

Secesyjny naszyjnik z funkcją broszy - diamenty starego szlifu 1 ct, XIX/XX w.

sprzedany.png

NASZYJNIK SECESYJNY Z FUNKCJĄ BROSZY

DIAMENTY STAREGO SZLIFU 1 CT  - XIX/XX W.

 

Stylem, który jak żaden inny w historii biżuterii, podkreślał  piękno i wyjątkowość kobiecej urody, była niezaprzeczalnie secesja.  Uwodzicielski powab, wdzięk i nadzwyczajny charme  belle epoque, będący swoistym przełomem w stylu biżuterii, zdominował wszystkie dziedziny sztuki, a jego magia  do dzisiaj przemawia do nas z całą swoją mocą  - jak żadna inna.

Estetyka i linia secesyjna, naśladując naturę i wszelkie formy roślinno-zoomorficzne, nadawała przedmiotom piękne, fantazyjne kształty. Secesja wypracowała charakterystyczne dla siebie środki wyrazu – linearyzm formy – giętka linia, jasne połyskujące barwy i ornamentykę inspirowaną naturą. Precjoza przybierały formy stylizowanych gałązek, pąków kwiatów, orchidei, stylizowanych dekoracyjnych liści połączonych z wijącymi się liniami, dekoracyjnych pnącz, owadów – motyli, muszek, ważek - i stylizowanych postaci kobiecych.

 

Kwintesencję tego stylu i czar secesji, prezentuje ten naszyjnik, w którym w płynną linię gałązek i listków, zostały wpisane - w formie pąków i kwiatów - diamenty.

Naszyjnik wykonany w srebrze próby ok. 0,750 oraz złocie próby ok. 0,580. 

 Czas powstania/pochodzenie - przełom XIX/XX w.,   Austro-Węgry - forma i technika wykonania naszyjnika, oprawy kamieni i praca jubilerska charakterystyczne dla austro-węgierskich warsztatów jubilerskich przełomu wieków. Na odwrociu szpilki bita repunca państwowa węgierska.

 

Zdobienie - diamenty naturalne w szlifach brylantowym starym i fasetowym starym - o masie łącznej szacowanej w oprawach - ok. 1 ct, bieli H-I, /Wesselton do Top Crystal/,  czystości VS do SI.  /31 kamieni/. 

 

Diamenty pełne blasku i życia w patynie stwarzającej odpowiedni światłocień dla diamentowego błysku,  szczególnie pięknego w kontekście ażurowej konstrukcji naszyjnika, jak i elementów ruchomych w kompozycji głównej w formie podwieszanych pąków kwiatowych  oraz w łączeniu obydwu części łańcuszka.

 

Konstrukcja umożliwia zdejmowanie łańcuszka i noszenie broszy - proszę zerknąć na zdjęcia odwrocia.

 

Masa naszyjnika - 9,350 grama.

Wymiary - element centralny 3,6 cm szerokości x 4 cm długości.

Długość użytkowa naszyjnika - 44 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny z epoki.  Całość ażurowej konstrukcji i kamienie w wyśmienitym stanie.

 

Klasyka secesji z linearyzmem formy, giętką linią, miękką i wysublimowaną kompozycją pełną finezji, kobiecości i magii belle epoque.

Naszyjnik prezentuje kunszt wykonania w połączeniu z subtelnością  i  urokiem, blaskiem i życiem dawnego diamentu i szlifu z właściwą dlań skrą i ogniem. Zachwyca spójnością projektu i świetnie wyważoną formą; egzemplarz  z wyraźnym duchem epoki i czarem secesji,  zdecydowanie ponadczasowy w charakterze i urodzie.

Precyzja pracy i uroda naszyjnika są zdecydowanie piękniejsze na żywo.

 

Dołączam certyfikat biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty