nowosci

Archiwum Biżuterii

XIX/XX w. - Secesyjny złoty naszyjnik z brylantem i cytrynem - 8 CT

XIX/XX w. - Secesyjny złoty naszyjnik  z brylantem i  cytrynem - 8 CT

sprzedany.png

 

SECESYJNY NASZYJNIK  XIX/XX W., W ZŁOCIE,  Z DIAMENTEM I CYTRYNEM - RARE

 

Katalogowa, unikalna secesja - naszyjnik ręcznej roboty w złocie próby 0,585, cechowane i badane - cecha widoczna na zdjęciu na odwrociu  -  ozn. próby złota i cecha warsztatowa. (Niemcy lub Austro-Węgry). Złoto kryte dukatem pr. 0.986, co wskazywałoby na Austro-Węgry. 

 

Linia secesyjna nawiązująca do Wiener Werkstätte,  czysta, klasyczna.   Na tyle oszczędna w formie, że doskonale eksponuje cytrynową briolettę - naturalny cytryn w szlifie  fasetowanej łezki na formie brioletty  - masa 8 karatów (!).

 

Cytryny znane są od kilku tysięcy lat, a doceniano je ze względu na nietypową barwę i rzadkość występowania. Najpopularniejszym okresem dla cytrynów był XIX wiek, ale także Starożytni Rzymianie osadzali je w biżuterii.  Naturalny, jasnożółty cytryn - jak ta piękna brioletta -  to najrzadsza odmiana kwarcu. Cytryn to kamień dodający optymizmu i pewności siebie. Szczególnie zaś w połączeniu z diamentem  i w takiej oprawie całości - staje się magiczny:-)

Doskonale współgra z żółtym dukatowym złotem, w delikatnej, ażurowej oprawie,  dodaje całości wytworności i blasku,  a diament, jak nigdy, jest tu tylko dodatkiem. 

Diament naturalny w szlifie brylantowym starym, oprawny w srebrną cargę, ma masę 0,12 ct, piękną biel H (Wesselton), czystość SI.

 

Masa  naszyjnika - 8.200 grama, wymiary  -element centralny 7 cm szerokości x 5 cm długości, długość użytkowa całego naszyjnika - 40 cm.

Cytryn - 2 cm x 1,4 cm. Doskonale zachowany, bez uszkodzeń, czysty, klarowny w delikatnej, bardzo rzadkiej,  jasnożółtej  barwie - pierwszej wody.

 

Stan zachowania - doskonały, w całości oryginalny, bez żadnych ubytków czy uszkodzeń.

 

Naszyjnik niezwykłej dawnej urody, jednostkowy, bardzo delikatny, subtelny, wysublimowany - zdecydowanie,  i  jakość i koronka roboty,  są  piękniejsze na żywo.

Kunszt wykonania i najwyższa wartość artystyczna - tej klasy katalogowa secesja w złocie, jest praktycznie nieobecna na rynku antykwarycznym - nadto z tak wspaniałym cytrynem stanowi rarytas nie tylko dla miłośników tego stylu. 

 

Naszyjnik z ekspertyzą biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/ eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Estymacje: wisiorek z cytrynami