nowosci

Archiwum Biżuterii

Unikalny naszyjnik, platynowo-złoty, z funkcją broszy - brylant 0,90 ct i diamenty starego szlifu 2 ct, Wiedeń XIX/XX w.

Unikalny naszyjnik, platynowo-złoty,  z funkcją broszy - brylant 0,90 ct i diamenty starego szlifu 2 ct, Wiedeń XIX/XX w.

sprzedany.png

UNIKALNY NASZYJNIK  Z FUNKCJĄ BROSZY

BRYLANT STAREGO SZLIFU 0,90 CT I DIAMENTY 2 CT

ORAZ PRZYRZĄD DO DEMONTAŻU Z RĄCZKĄ Z KOŚCI SŁONIOWEJ

WIEDEŃ XIX W.

 

Unikalny egzemplarz kolekcjonerski - naszyjnik wykonany w złocie próby 0,580, łańcuszek platynowy, oprawa diamentów - srebro i platyna.

 

Czas powstania/pochodzenie - przełom XIX/XX w., Wiedeń.

Naszyjnik wpisując się w europejski nurt biżuterii edwardiańskiej przełomu XIX/XX w., zachowuje jednocześnie charakterystyczną dla wysokiej klasy XIX w. biżuterii wielofunkcyjność. Ozdoby z tego okresu cechuje niezwykła delikatność, subtelność i rokokowy wdzięk. Ornamentyka obejmuje girlandy, kokardy, kwiaty, wieńce, frędzle. Biżuterię tę wyróżnia niezwykle wysoki kunszt i jakość wykonania, misternie wycinane wielowarstowe ażurowe oprawy jak w tym naszyjniku doskonale współgrają z diamentami dawnego szlifu i są zdobione perełkowaniem.  Formy tej biżuterii to prawdziwe koroneczki, wysublimowane, pełne nieodpartego wdzięku i finezji. 

 

Ocechowanie - urzędowe historyczne punce probiercze ówczesnych Austro-Węgier z okresu 1872-1922 z cechą miejską Wiednia -  A, Urząd Probierczy w Wiedniu.

Cechy bite na  - szpilce broszy, dokręcanym elemencie  naszyjnika, odwrociu kokardy - tu także dodatkowo cecha kontrolna Wiednia.

Nieczytelny monogram złotnika.

 

Zdobienie - diamenty naturalne w szlifach starych brylantowych i rozetowych.

Kamień centralny - brylant o masie ok. 0,90 ct  /wymiary 6,13 mm - 6,09 mm x H 3,62mm/.

Barwa bieli - J, czystość - SI1.

Pozostałe brylanty i rozety - 109 kamieni mają masę wyliczoną w oprawach - ok. 2 ct. Biel - H-I, czystość VS do SI.

 

Naszyjnik jest niezwykle rzadkim kolekcjonerskim okazem,  gdzie wielofunkcyjność  - elementy konstrukcyjne broszy i naszyjnika, jak i całość misternej konstrukcji są wykonane z niebywałą precyzją i kunsztem, a montuje się je poprzez wkręcenie maleńkiej śrubeczki specjalnie skonstruowanym do tego wkrętakiem z rączką z kości słoniowej.

 

Masa naszyjnika - 17,310 grama.

Wymiary elementu dekoracyjnego z kokardą - 4 cm długości x 2,5 cm szerokości.

Długość użytkowa z łańcuszkiem - 42 cm.

 

Stan zachowania - oryginalny i kompletny z epoki, bez żadnych ingerencji. Stan tak misternej konstrukcji, jak i kamieni jest wspaniały, bardzo rzadko spotykany w takiej klasie biżuterii wielofunkcyjnej.

 

Majstersztyk dawnego złotnictwa,  wysublimowany, zdecydowanie w jednostkowej formie, urzekający subtelnością, lekkością i finezją kompozycji stwarzającej wrażenie diamentów "zawieszonych w powietrzu" w połączeniu z precyzją i wysokim kunsztem pracy jubilerskiej właściwej epoce,  stylowi  i proweniencji starego Wiednia. 

 

Emanuje niebywałym wdziękiem i kobiecością, pięknem  linii kompozycji. Obok tak wyraźnego klimatu epoki, duszy i magii rzeczy dawnej, to także piękno prawdziwego, nie modyfikowanego  diamentu,  urody  i życia starego szlifu.

 

Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty